27.12.2012 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozkvetlé komnaty Jezeří

Poslední zářijový víkend se již po druhé sešla skupina floristů, kteří se rozhodli podpořit svými pracemi perlu Krušných hor zámek Jezeří. Pod jejich rukama rozkvetly zámecké komnaty v rámci akce Jezeří v květech.

Z iniciativy Ing. Kláry Francové - Vavříkové se uskutečnil druhý ročník akce, kterou se čeští floristé rozhodli přispět svým uměním na obnovu barokního zámku Jezeří. Spolu s florsity Ing. Augustinem Kotilem, Ing. Petrem Hodonickým a dobrovolníky Věrou Bálkovou, Stellou Vavříkovou, Ing. Danou Šestákovou a Tomášem Buřilem zkrášlili o prodlouženém zářijovém víkendu prostory zámku.
Sláva i pohnutý osud
Zámek v Jezeří původně patřil rodu Lobkowiczů a byl významným společenským a kulturním centrem. Objekt disponuje dvěma sty místnostmi, které sloužily k ubytování hostů i k zajištění dostatečného zázemí pro provoz zámku. Scházela se zde šlechta z širokého okolí a žila tu bohatým kulturním životem. Lobkowiczové byli vzdělaný rod a obdivovali umění ve všech podobách. Proto v zámku vybudovali kromě kaple také divadlo. Jezeří bylo místem, kde se velmi často konaly koncerty a údajně zde nějakou dobu pobývali Ludwig van Beethoven a Johann Wolfgang von Goethe. Stavba byla zasazena do malebné krajiny na úpatí krušnohorského masivu. Bohužel už v průběhu druhé světové války místu, které bylo naplněno životem, začaly krušné časy. V prvních dnech okupace zámek obsadily jednotky SS-Leibstandarte Adolf Hitler, ke konci války sloužil jako vězení , v té době byl dokonce obehnán elektrickým kovovým plotem a celá fasáda natřena na zelenou maskovací barvu. Po válce byl vrácen Lobkowiczům a svitla naděje, že se vrátí staré dobré časy. Bohužel radost netrvala dlouho. Po tzv. vítězném únoru pro něj nastává nejhorší období, kterého dovedlo téměř ke zkáze. Na zámku pobývala posádková správa Chomutov, která se postarala o devastaci inventáře. Na počátku 60. let 20. století byl zámek ponechán na pospas vandalům, v následujících desetiletích se objevovaly tendence zámek opravit, ale nakonec z nich pokaždé sešlo. Tehdejší správa zámku rozhodla, že s „ohledem“ na těžbu hnědého uhlí v jeho těsné blízkosti, bude nejlevnější objekt nechat spadnout. Až v roce 1988 se díky úsilí a peticím místních občanů ve spolupráci s architekty podařilo prosadit záchranu unikátního objektu. V roce 1991 byl zámek vrácen Lobkoviczům. Ti ho nakonec přenechali státu, jelikož zámek byl v tak zoufalém stavu, že obnova byla nad jejich síly a možnosti. Od té doby probíhá postupná rekonstrukce jedinečné kulturní památky. Bohužel díky předchozí systematické devastaci byl objekt velmi poškozen a náklady na jeho opravu jsou obrovské.
Proč spojení s květinami?
Květiny a zámek Jezeří nemají od sebe daleko. Nedaleko zámku bylo arboretum a školka, ve které Lobkowiczové šlechtili okrasné rostliny a dřeviny. Proslulé byly zejména šlechtěním rododendronů. Ještě dnes z jezeřského genofondu čerpají v Lednici a v Nizozemí.
V rámci akce Jezeří v květech za podpory firem Florplant, s.r.o., Canea CZ s.r.o., Dvořák & syn f.o, Zahrada Teplice a Henri design, s.r.o., vyzdobili floristé komnaty a zámeckou zahradu. Popustili uzdu své fantazii a z poskytnutého materiálu vytvořili historizující vazby a dekorace na základě jejich intuitivního vnímání. Svou volnou tvorbou podpořili genia loci objektu.
Loňský ročník této akce se setkal s velkým zájmem a ani letos tomu nebylo jinak. Doprovodný program přilákal mnoho návštěvníků. Prostory zámku zaplnily antické postavy, strašidla, pro děti bylo připraveno představení Třeboňského loutkového divadla. Floristé dali jejich oboru další rozměr, kdy ukázali, že floristika může také pomáhat. Kastelánka Hana Krejčová zmínila, že si velmi váží iniciativy floristů a firem, které jim poskytly materiál bez nároku na honorář. Vzhledem k náročným opravám uvítají v Jezeří každou korunu a tak jsou vděčni za jakoukoliv podporu, která je v dnešní době vzácná. Další ročník Jezeří v květech je opět naplánován na poslední víkend v září. Pokud se chcete i vy podílet na obnově jedné z neunikátnějších a také nejkontroverznějších památek u nás, můžete kontaktovat společnost Henri design, s.r.o. Organizátoři rádi dají prostor profesionálům i nováčkům v oboru.

Text a Foto Daniela Urešová

Více inspirativních fotografií k tomuto článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 6/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down