10.11.2009 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2009 byl úspěšný

Dokončením letos posledního čísla časopisu Floristika jsem si uvědomil, jak čas rychle běží. Přestože v době jeho přípravy jsem se ještě mohl kochat pohledem z okna na listí vybarvující se do podzimních barev, vánoční výzdoba v obchodech mi připomněla, že konec roku se nezadržitelně blíží.
Kromě těšení se na vánoční svátky, je právě konec roku obdobím, kdy na chvíli zpomalíme naše životní tempo a zamyslíme na tím, co vše se nám v uplynulém roce povedlo.

Pokud bych měl zhodnotit, jakých úspěchů dosáhl floristický obor u nás za poslední období, tak bych v první řadě vyzdvihl jeho výrazné zviditelnění. Podařilo se nejenom na poli domácím, ale i v zahraničí, mezi laickou veřejností i odborníky. Není tomu tak dávno, kdy byl florista běžnými občany vnímán jako osoba, která v dlouhé zástěře prodává květiny a profesionálové mimo území České republiky o šikovnosti českých aranžérů také mnoho nevěděli.
Vlastním organizováním nebo účastí na desítkách společenských akcí, jste prostřednictvím vašich květinových vazeb a objektů dokázali, že florista není pouhý prodavač květin, ale především tvůrce emocí. Ještě dnes si vybavuji obličeje návštěvníků reprezentačního Zahradnického plesu žasnoucí nad krásou květinových dekorací Žofínského paláce nebo rozzářené tváře dětí a jejich rodičů v Havířově obdivující květinové pohádkové sochy, které vznikly v rámci obnovení tradice pořádání květinových slavností.
Stále se zvyšující počet předváděcích akcí pro veřejnost rovněž napomáhá k uznání floristického oboru jako plnohodnotné profese, jež si zaslouží úctu a obdiv.
O skutečnosti, že u nás existuje tvůrčí obor sdružující skupinu lidí zabývající se aranžováním květin, jste dokázali informovat i naše politiky. A to hned dvojím způsobem – účastí na výstavě zahradnického oboru v dolní komoře Parlamentu ČR a květinovou výzdobou prostor Kongresového paláce při zasedáních Rady EU v rámci českého předsednictví. K dalším letošním úspěchům můžeme rovněž zařadit zvýšený počet vzdělávacích akcí pro profesionální floristy i laickou veřejnost. O stále se zvyšující úrovni floristického oboru u nás svědčí nejenom členství České republiky (prostřednictvím Svazu květinářů a floristů ČR) v mezinárodní floristické organizaci Florint, ale i zájem zahraničních floristů zvučných jmen zasedat v porotě nejprestižnější tuzemské floristické soutěže Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva.
Pravděpodobně jedním z nejvýraznějších úspěchů letošního roku je potom získání pořadatelství 17. ročníku Mistrovství Evropy ve floristice Europa Cup 2011, za které můžeme poděkovat statutárnímu městu Havířov a Svazu květinářů a floristů ČR. Tato jedinečná akce, jejímž máme čest být mediálním partnerem, se uskuteční ve třetím čtvrtletí roku 2011.
Dovolte mi na závěr, abych vám jménem celé redakce časopisu Floristika popřál veselé Vánoce a do nového roku hlavně hodně štěstí, zdraví a radosti. Právě takové, jakou sami prostřednictvím svých aranžmá rozdáváte po celý rok.

Arnošt Jílek

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down