16.11.2011 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč se nepochlubit

Po roce se zase blíží Vánoce. Svátky pohody a klidu, jak jsme si jim navykli říkat. Pro mnohé však přinášejí honbu za dokonalými dárky, nejlepším stromečkem či čerstvým kaprem. I já každoročně podléhám tomuto stresu a vrhám se do vánočního úklidu, balení dárků a pečení a vaření jako většina „správných“ hospodyněk. Po Vánocích setřu pot z čela, pustím se do úklidu povánočního a hle, s Novým rokem již směřuji k dalšímu, prostresovanému roku.

Proč to tedy všechno dělám? Nevím, asi mě skrytě vede nějaká páka, která říká, že tak je tomu dobře. Letos se však plánuji vzepřít. Již jsem nakoupila lístky do divadla, naplánovala návštěvu babičky, koupila lyžařský zájezd a míním si Vánoce užít v klidu. Přečíst si nějakou zajímavou knížku, podívat se na dlouho odsouvané filmy, pobavit se s rodinou. Jak jednoduché. Když si to člověk uvědomí, zjistí, jak jednoduchý máme vlastně život. Alespoň ten můj takový je – nemusím se starat o základní životní potřeby, voda teče z kohoutku a elektřina proudí dráty. Státy kolem neválčí a i u nás je klid a přijatelné podmínky k životu. Mám zajímavou práci a jsem za ni adekvátně ohodnocena. Ne vždy a všude tomu tak je.
Nedávno zazněla na vlnách Českého rozhlasu reportáž z květinových farem v Africe. Člověk skoro nevěří, když slyší, v jakých podmínkách jsou místní nuceni pracovat a za jak nízké ohodnocení. Jak bychom tomu mohli my pomoci? Jistě ne bojkotem těchto produktů, to bychom je připravili i o tu trochu živobytí. Podporou by bylo zajištění lepších podmínek pro místní pracující. O to se snaží např. značka Fair Flowers. Cílem je zvýšit povědomí o problémech spojených s produkcí řezaných květin, přispět ke zlepšení podmínek pracujících v tomto odvětví a zároveň podpořit ochotu spotřebitelů kupovat certifikované květiny. Nutno podotknout, že značka Fair Flowers není jediným programem, který se snaží o zlepšení pracovních či ekologických podmínek pěstování.
V České republice jsou takovéto rostliny k dostání. Jelikož se však po nich nikdo neshání, nejsou viditelně označeny. Buďme tedy pokrokoví, označení si od velkoobchodů vyžádejme a nabídněme trhu v předstihu to, co si po nás zanedlouho bude žádat sám. Otevřenou podporou nic neztratíme a v očích veřejnosti si naopak jistě polepšíme.

Příjemné svátky vánoční přeje Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down