27.09.2011 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro slavnostní tabuli i podzimní večírek

Mnohdy nepříznivé podzimní počasí nebývá tím pravým termínem ke kochání se krásami podzimní přírody venku. Nastává tak ten správný čas vyzdobit si jídelní stůl, celý pokoj či terasu přilehlou k domu. Pro svou trvanlivost i barevnou škálu jsou při tomto aranžování nezastupitelné vřesy a vřesovce. V kombinaci s podzimními plody tak přineseme trochu té krásy i do našich příbytků.

Jednou z variant vyzdobení obytného prostotu je dekorace jídelního stolu.

Pro vkusné pohoštění
Zde je především důležité si uvědomit, že vytvořené dekorace jsou na stole pouhým doplňkem. Podobu a rozsah dekorace určuje především velikost a tvar stolu. Pro jednu osobu je třeba počítat minimálně 70 centimetrů na šířku a 40 centimetrů na výšku. Záleží samozřejmě na velikosti talířů i množství příborů. Je třeba si uvědomit, jakým způsobem bude probíhat servírování pokrmů – zda na střed stolu (a ten tedy musí zůstat volný) či přímo na talířích. Důležitá je také otázka výšky dekorace. Pokud připravujeme pohoštění pro skupinu přátel, bude jistě působit rušivě vyšší dekorace zabraňující kontaktu mezi hosty. Dekorace by tedy neměly být vyšší než 25 centimetrů. Možné je umístit dekoraci i výše na stůl – např. na tenké drátky či tyčky, a ta by měla začínat od 50 centimetrů výše.
Dekorace stolu ke zvláštním příležitostem, jako je např. svatba, oslava narozenin či pohřeb, by měla vydržet v dobré kondici po dobu trvání této akce. V případě dekorování stolu za účelem okrášlení interiéru je třeba volit takový rostlinný materiál, který vydrží co nejdéle. U řezaných květin je třeba zajistit optimální zásobení vodou a její průběžné doplňování tam, kde je možné.
Samozřejmé je, že se vytvořené dekorace nesmí žádným způsobem pohybovat a hrozit tak zřícením. I při případném nechtěném zavadění musí pevně držet.
V neposlední řadě je třeba dbát na výběr použitého rostlinného materiálu. Není vhodné volit výrazně vonící květy. Barevné kombinace volíme v souvislosti s použitým prostíráním.

Na terasu či balkón
V těchto prostorech se uplatní i dekorace větších rozměrů. Tradiční jsou např. sesazované nádoby. Při jejich přípravě využijeme množství hrnkových rostlin okrasných květem či listem. Umisťujeme je do nádob s odtokovým otvorem a nezapomene je postavit na misku. Nevyhýbáme se však ani řezaným rostlinám, které díky nižším podzimním teplotám vydrží déle. Ty mohou být v dekoraci jednoduše nahraditelné čerstvou rostlinou. Do venkovních aranžmá je vhodné využít i zásobu podzimních plodů, která se s nastupující zimou stane potravou pro ptáky žijící v našem okolí. Opět zde platí, že všechny dekorace musí být stabilní, pevné a bezpečné.

Foto Sondergruppe Azerca

Více tipů a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 5/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down