09.11.2021 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pospolitost je spojuje!

Setkání s přáteli je vždy příjemnou událostí, obzvláště když jsou naladěni na stejnou notu – věnují se stejné profesi, mají společné zážitky, vzájemně se podporují a ctí jeden druhého.

V době vrcholného léta, začátkem srpna, se ve stylových prostorách pražské restaurace Castle rezidence konalo neformální přátelské setkání floristů. Iniciátorkou společenské akce byla nestorka pražské floristické scény paní Růžena Bubeníčková. Účastníci setkání nad sklenou lahodného moku zavzpomínali nejen na časy dávno minulé, kdy slovo florista bylo pro většinu lidí tabu a všichni kupovali květiny u květinářky, tak na porevoluční období sametové revoluce, kdy se na našem trhu začaly objevovat nové druhy a kultivary rostlin a technický a dekorativní materiál, jenž dnes patří ke stálé nabídce v sortimentu velkoobchodů. Neméně zajímavé bylo vyprávění těch, kteří se účastnili velkolepých květinových instalací na výstavách Flory Olomouc, nebo se podíleli na tvorbě květinových prezentací podniku Sempra na zahraničních veletrzích. Ne vždy, je však vše zalité sluncem, ale díky podpoře kamarádu/kolegů z oboru se překážky a problémy spojené s podnikáním či rodinného života, řeší mnohem snadněji. Pospolitost a vzájemnou pomoc mezi floristy prověřily například ničivé povodně v roce 2002.

Velmi diskutovaným tématem se stalo Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva. Někteří účastníci setkání se dokonce nejprestižnější floristické soutěže zpočátku účastnili jako soutěžící, s odstupem času jako členové hodnoticí poroty.

Bylo velice milé slyšet z jejich úst, že pro ně Děčínská kotva byla především každoroční příležitostí k setkání s kolegy z oboru. Každý, bez výjimky, měl v paměti milé vzpomínky na zakladatele Děčínské kotvy, Ing. Antonína Kubíčka a jeho manželku, Ing. Dagmar Kubíčkovu, na období, kdy účast na Děčínské kotvě nebyla jen o získání titulu mistr florista, ale příležitostí být ve společnosti ,,svých“ lidí, být součástí skupiny, kterou spojuje tak kreativně umělecký obor, jakým floristika je.

Podvečerní setkání floristů nezůstalo pouze u povídání, jen tak pro radost a potěšení druhých se pustili do aranžování vázaných kytic, které se alespoň na okamžik staly milou vzpomínkou na setkání lidí, kterým pospolitost floristického oboru není cizí.

Bylo mi velkým potěšením se tohoto setkání zúčastnit.

Inspirativní fotografie z akce naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down