17.05.2011 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojďte s dobou

Nové inspirace Creating lifestyle směřující k vyšším prodejům zaměřené na cílové skupiny představila začátkem tohoto roku známá skupina Fachverband Deutscher Floristen (FDF). Společně s Holandskou květinovou kanceláří přináší čtyři nové trendové inspirace.

Mezi důležité emocionální motivy, které ovlivňují a formují chování spotřebitelů, patří potřeba sebeurčení, pocit stálosti, odpovědnosti, individuality, ale také dosažení vlastní spokojenosti a cílů. Abychom vyšli vstříc těmto poznatkům, musíme i my přicházet s novými nápady a tématy v našich květinových obchodech a studiích. Je nutné neustále kráčet vpřed, vyvíjet se. K možným zdrojům inspirace může sloužit i následujících několik stránek. Nelehký úkol spočívající ve vymyšlení a realizaci spotřebitelských směrů si dal tým německých floristů pod vedením Manfreda Hoffmanna sdružený pro značkou FDF, který představil na letošním veletrhu v Essenu čtyři květinová témata.

Vychází z EFSA
Od tohoto roku se FDF stalo přidruženým členem EFSA (European Floral and Lifestyle Supppliers Ass., Evropské sdružení dodavatelů floristických potřeb). Získali tak exkluzivní přístup k evropským módním, bytovým a životním trendům, ze kterých vychází i program asociace EFSA. Ty byly sestaveny ve spolupráci se společností Nelly Rodi™ v Paříži.
Program, na kterém se shodli přední evropští dodavatelé květin a výrobci dekoračních potřeb, zahrnuje celkem osm trendových témat. Materiály pro jejich realizaci jsou tak na trhu k dispozici. Jelikož by však bylo příliš složité podporovat a vědomě šířit všech osm témat, vybrala z nich FDF čtyři, které přizpůsobila německému trhu a interpretovala na cílové skupiny. Výběr vycházel z výzkumů životního stylu a požadavků spotřebitelů. Důležitou roli zde hraje proveditelnost, praktičnost a zaměření na konečného zákazníka.

Dvě skupiny zákazníků
Základem je, stejně jako v loňském roce, rozdělení na dvě cílové skupiny – na rodinně orientované a na skupinu, pro kterou je velmi důležité budování vlastní kariéry.
Prvně jmenovaní se v otázkách životního stylu a nakupování řídí soukromými motivy. Tato skupina miluje vše přírodní a harmonické a směřuje spíše ke konservatismu. To se odráží i ve výběru produktů. Spotřebitelé z tohoto prostředí oceňují tradice, rodinu a přirozenost, hledají bezpečnost, prožitky a rozumnou cenu. Mají tendenci držet se s hlavním proudem.
Do druhé skupiny, pro kterou je inspirace vytvářena, patří jedinci, pro které je velmi důležité budování vlastní kariéry, bohatý kulturní život, svoboda a otevřenost vůči světu, prosperita a moderní životní styl. Oproti rodinně zaměřeným disponují vyšším množstvím prostředků a sahají po moderních trendových materiálech a ztvárněních.
Neznamená to samozřejmě, že by členové druhé skupiny neměli rádi přírodu, byli méně emocionální či neměli rodinu. Pokud např. dostanou nabídku na práci v zahraničí, přijmou ji a rodinu buď přestěhují s sebou či najdou jinou alternativu. Rodinně orientovaní tuto šanci nevyužijí a zůstanou raději v domácím hnízdě. Pro obě skupiny je společná otázka kvality a orientace na bio či eko produkty.
Takové dělení by se mohlo zdát stereotypní a nevýrazné. Je však využívané pro všechny typy producentů. Přináší možnost lepšího porozumění zákazníkům, lepší komunikaci a přizpůsobení nabídky. Je to klíčové i pro úspěšné reklamy. Tak proč toho nevyužít i květinářství.

Květinové inspirace
Květinové inspirace jsou ze zásady celoročními koncepty. To znamená, že všechna čtyři témata jsou platná pro celý rok. Každá z nich má však v určitém ročním období nejsilnější působnost. Proto je každé téma doplněno rostlinami typickými pro tento čas. Použitelné rostliny rozšiřují působnost dané inspirace do celého roku. Rozvíjí se tak čtyři silné inspirace využitelné v průběhu celého roku.
Pro jarní a letní měsíce nabízí tým tvůrců z FDF pod vedením Manfreda Hoffmanna dvě konzervativněji laděné inspirace. Trendy s názvy Sweet Harmony (Sladká harmonie) a Holiday Home (Prázdninový dům) jsou určené pro rodinně orientované zákazníky. Další dvě designově orientovaná témata Noble House (Noblesní domov) a Nostalgic Chic (Nostalgická elegance) jsou směřovány spíše na druhou skupinu směřovanou na kariéru a moderní životní styl.

Více fotografií naleznete v čísle 3/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down