11.04.2011 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ples mnoha tváří

Zahradnický ples na Žofíně patří mezi společenské události roku v oboru. 5. února letošního roku se konal již 69. ročník této akce a jako každý rok rozkvetly prostory pražského paláce do krásy. Každoročně je zvoleno jiné téma plesu a podle něj početný tým floristů naaranžuje dekorace sálů a k nim přiléhající prostory. Tento rok zavládl na Žofíně rej masek a to nejen karnevalových, ale i filmových a divadelních.

I letošní ročník plesu pořádala pořádaly společnosti Jiří Chládek – Zahradnické centrum, Otakar Chládek – Sadovnický a zahradnický servis a Agentura NKL Žofín, s. r. o. Na materiál na květinové dekorace a květinové modely přispěly také mnohé další, nejen zahradnické firmy. Realizační tým pod vedením Sylvy Chládkové a Jarmily Pejpalové se na svou práci připravoval dlouho dopředu.

V rytmu divadelního dramatu
Teoretické přípravy probíhaly řádově několik měsíců před plesem, v první řadě se určilo hlavní téma plesu, nápady a myšlenky se poté sjednocovaly na schůzkách. Jedny z prvních schůzek mají každoročně zástupkyně floristů se studenty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, kteří tradičně připravují květinové modely a jejich přehlídku. S nimi si ujednotí celkovou koncepci plesu. Každý sál má na starosti jiná skupina floristů, kteří si sami koordinují přípravy konstrukcí a neživého materiálu podle svých možností. V samotný den plesu se početný tým zhruba padesáti floristů sejde v brzkých ranních hodinách v paláci, kde nastává stěžejní práce s rostlinným materiálem.
Velký sál byl letos vyzdoben v duchu divadelního dramatu, konkrétně žánrů tragédie a komedie. Výzdobu tohoto sálu měl na bedrech kolektiv firmy Floraservis Jarmily Pejpalové, za pomoci floristy Jaroslava Mencla z Plzně a úřadujícího mistra České republiky Jaromíra Kokeše. Barevně odlišné masky vyjadřující smutek (bílá) a radost (žlutá) a květinová výzdoba sál opticky rozdělily na dvě poloviny. Dekorace na polovině pódia evokovaly veselé komediální postavy, které se opakovaly i v zadní části sálu na okenních rámech. Na zhotovené vysoké konstrukce se k aranžování využily zlaté stuhy a látky a samozřejmě velké množství květin. Jmenujme například Rosa, Cymbidium, Lilium, Gerbera, Chrysanthemum, Cytisus, Moluccella a mnoho doplňkové zeleně jako jsou palmové listy nebo Aspidistra. Pódium navíc lemovaly ladící hrnkové rostliny Guzmania, Primula a Calceolaria. Z rostlinného materiálu na dekorace stolů byly využity, kromě již jmenovaných také Zantedeschia, Oncidium, Solidago, Gypsophila, Leucadendron nebo Dracaena. Dekorace byly naaranžovány na velké bílé talíře naplněné vodou, na jejíž hladině pluly květy růží. Všechna žlutá aranžmá na stolech doplňoval zlatý drát. Siluety a dekorace znázorňující tragédii podtrhli floristé bílou a stříbrnou barvou. V pravé části pódia upoutaly účastníky plesu rozkvetlé dřeviny Prunus a Magnolia, postavy byly tentokrát naaranžovány z bíle kvetoucích rostlin a druhově odpovídaly žlutě zbarveným rostlinám. Navíc byly například Dendrobium, Syringa, Euphorbia, Polianthes či Dianthus. Stejné květiny byly potěšením pro sedící u stolu, kde z nich byly naaranžovány stolní dekorace ve stejném stylu jako u žlutého provedení. K prolínání obou dramatických žánrů docházelo po obvodech hlavního sálu, kde se na plesající lid z pomyslného obrazového rámu smála maska komedie a mračila maska tragédie.

Text a foto Jana Klečková

Celý text článku naleznete spolu s fotografiemi v tištěné verzi časopisu Floristika č. 2/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down