03.07.2023 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomoucké Výstaviště Flora zajistí květinovou výzdobu Velehradu

Olomoucké Výstaviště Flora zajistí květinovou výzdobu pro letošní Cyrilometodějské slavnosti a Dny lidí dobré vůle ve Velehradu na Uherskohradišťsku, kterými toto významné poutní místo ožije příští týden v úterý a ve středu. "Olomoucké výstaviště ve spolupráci s uznávanou floristkou Klárou Franc Vavříkovou připomene letošní výročí spojená s arcibiskupy Antonínem Cyrilem Stojanem a Josefem Karlem Matochou," sdělil dnes ČTK mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček. Do Velehradu každoročně na Cyrilometodějské slavnosti zamíří desetitisíce poutníků a návštěvníků Dnů lidí dobré vůle.

Květiny budou zdobit jak hlavní vstup do areálu velehradské baziliky, tak prostranství před ní u obřího papežského kříže. Pracovníci olomouckého výstaviště kolem kříže umístí bílé, modré a žluté květiny v kaskádách. Použity budou barvy, které dominují osobnímu znaku papeže sv. Jana Pavla II. "Z jeho znaku budou spuštěna lanka se záplavou jednotlivých květin. Po stranách budou floristická aranžmá připomínající dvojici olomouckých arcibiskupů a jejich letošní výročí. Na jedné straně Antonína Cyrila Stojana, od jehož úmrtí letos uplyne 100 let, a na druhé straně Josefa Karla Matochy, jenž se narodil před 135 lety. U něj si navíc připomínáme 75 let od biskupského svěcení v Olomouci," uvedla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Symetricky po obou stranách kříže sv. Jana Pavla II. budou znaky obou arcibiskupů, jejichž grafické zpracování zajistil Tomáš Urban. U znaků bude umístěno aranžmá květin v plné barevné škále. Použity budou hlavně letničky, které floristé rozmístí v keramických mísách na konstrukcích o různé výšce. Vzniknou díky tomu květinové kaskády. Aranžmá podle Fuglíčkové potěší návštěvníky Cyrilometodějské pouti a Dnů lidí dobré vůle také u vchodu do velehradského areálu. Dvoumetrové sochy sv. Cyrila a Metoděje u příležitosti cyrilometodějských oslav doplní instalace z řezaných květin. Květinovou výzdobu finančně podpořila olomoucká radnice.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down