26.07.2022 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomouc - město květin

Zásadní podíl na proměně Olomouce v zářící město květin má i tento rok Výstaviště Flora Olomouc. Řadu míst v krajském městě ve spolupráci s vedením Statutárního města Olomouce ozdobily nové záhony či jedinečná floristická aranžmá. Spolu s bohatou fotogalerií Vám přinášíme jejich velký přehled.
 

Přímo v srdci Olomouce – na Horním náměstí – je k vidění hned několik aranžmá. Zaslouženou pozornost a chválu si vysloužila úchvatná květinová výzdoba Arionovy kašny. Uznávaná česká floristka Klára Franc Vavříková pro tento olomoucký klenot vytvořila moderní výzdobu ve stylu barokní zahradní slavnosti.
 

Najdete v ní mimo jiné hortenzie, lilie, frézie, kopretiny, zvonek, nevěstin závoj, kopretina řimbaba, či agapantus. Tato výzdoba se navíc bude každý týden až do konce srpna obměňovat. Námět zůstane stejný, pozmění se jen odstíny použitých květin.


Zelená stěna zdobí bar pro multižánrový festival


Jen o kousek dál zdobí Horní náměstí další floristické dílo. Autory jsou ve spolupráci s Výstavištěm Flora mistři floristiky Zdeněk Kupilík, Pavlína Švecová a Kamila Vlasáková. Díky nim tu stojí velké květinové bloky sestavené z Origami Wall – originálních betonových tvárnic s moderním designem. Aranžmá kromě krásy květin do centra města přineslo i připomínku Mozartovy 6. symfonie F dur, kterou geniální skladatel sepsal právě v Olomouci.

Květinové bloky pak na Horním náměstí najdete i pod slunečními hodinami na rohu radnice, kde je připraven Green Point s lavičkami. Také zde dobře posloužily tvárnice Origami Wall.

Výčet floristických a zahradnických prací na Horním náměstí ovšem nekončí. Výstaviště Flora sem dodalo také zelenou stěnu, která zdobí kontejner, jenž celé léto slouží jako bar při prázdninové sérii koncertů a vystoupení v rámci multižánrového festivalu Pohoda u Trojice.

Květinová stezka propojila unikátní olomoucké lokality s krásou květin

Květiny jsou k vidění i na další řadě míst. Celým historickým jádrem Olomouce se – coby novinka pro letošní léto – proplétá Květinová stezka. Provedou Vás po ní květiny umístěné na dlažbě. Stezka propojuje zajímavá místa, která jsou nyní ozdobená květinami.

Stezka začíná na Horním náměstí, vede do Michalské ulice a na Žerotínovo náměstí k soše sv. Floriana. Dále k vile Primavesi a pak kolem Konviktu k Arcibiskupskému paláci. Poté člověka zavede do parkánových zahrad a přes Bezručovy sady do Hrnčířské ulice. Odtud pokračuje přes Dolní náměstí s Mariánským sloupem a Šemberovou ulicí k Terezské bráně a nakonec zamíří do Smetanových sadů k historické a nedávno zrekonstruované oranžerii.

Novinku pro milovníky květin zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc připravili také na hlavní aleji ve Smetanových sadech. Tu již několik let zdobí celoročně kvetoucí a vůči suchu odolné trvalkové záhony, letos se ovšem na dva záhony přímo ve středu aleje u restaurace Fontána vrátila ornamentální výsadba.

V současné době ji podle projektu od Karin Dienstbierové tvoří letničky doplněné o kobercové a solitérní trvalky, na podzim odkvetené letničky nahradí dvouletky a cibuloviny.

Návrat ornamentů na všechny záhony v aleji ovšem vedení olomouckého výstaviště neplánuje. Důvodem je především současná ekonomická situace a klimatické poměry – přetrvávající sucho.

„Založení a údržba záhonů cibulovin a následně letniček v ornamentálním pojetí je výrazně dražší než u zbývajících záhonů na hlavní aleji. Ornamentální záhony vyžadují náročnější a častější proces výsadby, intenzivní závlahu a několikanásobné pletí,“ uvedla již dříve Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Konkrétně vychází finanční náročnost ornamentálních záhonů při aktuálních cenách téměř čtyřnásobně dráž než u štěrkových záhonů.

Nové velké záhony plné letniček obohatily také prostor olomoucké městské tržnice, kterou má Výstaviště Flora Olomouc od letošního roku pod svojí správou. Na tržnici se v rámci kompletní postupné rekonstrukce objevily i desítky truhlíků plných květin. Snad nikdy dříve v historii jich tu tolik nekvetlo.

Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down