22.05.2024 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oblečené Jaro

Výstavy květinových dekorací na hradech a zámcích se těší velké oblibě návštěvníků. Historické objekty prostřednictvím květinových aranží ožívají a nabízejí nezapomenutelný zážitek. Jedním z míst, kam se návštěvníci opakovaně vracejí za působivou květinami provoněnou atmosféru, je státní zámek Lysice na Blanensku v Jihomoravském kraji.

Jaká je historie pořádání výstav květinových dekorací na lysickém zámku, jak náročná je organizace akce takového formátu a rozsahu po stránce časové a pracovní, a na co se návštěvníci mohou těšit letošní sezónu, jsme se zeptali kastelánky zámeckého objektu Bc. Martiny Rudolfové.

Jaká je spojitost lysického zámku s květinami, s pořádáním výstav květinových dekorací v reprezentativních prostorách zámeckého areálu?

Přítomnost květin na lysickém zámku lze datovat hluboko do historie. Podle dochovaných záznamů víme, že již v 16. století zde byla zelinářská zahrada a štěpnice. Budování okrasné zahrady, ale započalo až v druhé polovině 17. století. S měnícími se stavebním slohy zámecké budovy se v průběhu času měnila i styl zahrady, z renesanční na barokní. Současná stavební podoba zahrady pochází z období za državy lysického panství hraběcím rodem Dubských. Za jejich éry byla vystavěna věhlasná a svého typu ve střední Evropě ojedinělá elegantní sloupová kolonáda s krytou pergolou, která propojila interiéry prvního patra zámku se zahradou. Další ojedinělou zahradní stavbou je fíkovna s unikátním technickým zařízením – pojízdnou střechou. Podle dochovaných fotografií víme, že zámecké komnaty a zejména zahradu krášlilo velké množství exotických rostlin, které byly zimovány ve skleníku a oranžérii v přilehlém zámeckém zahradnictví. Pořádáním květinových výstav tak chceme navázat na historický věhlas zde prezentovaného zahradního umění a řemeslný um místních zahradníků. Krásu květin představujeme v podobě působivých dekorací vystavených v reprezentativních místnostech zámku. Každý ročník výstavy je spojením floristiky s další uměleckou tvorbou, například ruční výrobou krajky, modrotisku. Pro letošní v pořadí již 22. ročník jarní výstavy jsme se nechali inspirovat krásou historických oděvů. Květinové dekorace byly barevně, stylově i výběrem rostlinného materiálu laděny s vystavenými replikami dobových kostýmů z autorské dílny Kateřiny Vávrové. Kromě jarních květinových výstav pořádáme poslední dva týdny v měsíci září Dýňobraní, při této akci je zámek vyzdoben květinovými dekoracemi s převahou podzimních květiny – chryzantém, jiřinek, aster. Na konci roku, je rovněž hojně navštěvovanou akcí Adventní výstava. Řezané květiny však krášlí zámecké interiéry i mimo období výstav. Za tímto účelem pěstujeme na desítky druhů a odrůd květin určených k řezu v našem zámeckém zahradnictví.

Celý rozhovor s kastelánkou státního zámku Lysice včetně fotografií dekorací z jarní výstavy naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down