23.02.2012 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchod na maloměstě kvete v jiném duchu

Při návštěvách květinových obchodů se vám snažíme ukázat podniky ve městech různých velikostí, obchody malé i velké a se zaměřením na různé typy zákazníků. Tentokrát jsme zavítali do jihočeského městečka Volyně, konkrétně do obchodu Jaroslavy Holečkové.

Volyně, jež má zhruba 3000 obyvatel leží v severozápadní části Jihočeského kraje, v okrese Strakonice, které jsou vzdálené od města asi dvanáct kilometrů. V dnešní době je známá především vysokou koncentrací středoškolských studentů – jsou zde dvě střední školy a jedna vyšší odborná. Rozloha maloměsta, složení jeho obyvatel, hojnost rodinných zahrad plus blízkost přírody nastiňuje druh spotřebitele. Kromě období zimy si lidé dokáží mnoho rostlinného materiálu pro dekoraci opatřit z vlastních zdrojů a do obchodu míří jen ti náročnější. Je proto neustále důležité mít zákazníky na co nalákat a nabídnou jim něco více.

Dlouholeté zkušenosti
Majitelka obchodu Jaroslava Holečková je u květinářského řemesla již řadu let, své vzdělání postupně získala na středním odborném učilišti v Klatovech, následně na Střední škole zahradnické v Kopidlnu a poté získala také titul Mistr florista na Floristické střední škole v Hradci Králové. Prohlubování floristických znalostí a dovedností je pro ni důležité dodnes a proto se, pokud to čas dovolí, účastní floristických vzdělávacích seminářů pořádaných v České republice. Pro načerpání inspirace navštěvuje také největší zahradnický a floristický veletrh Internationale Pflanzenmesse v Essenu. Majitelka v květinovém oboru pracuje celý svůj dosavadní profesní život, nejprve byla zaměstnána ve Volyni v jiném květinovém obchodě a dnes již zhruba deset let vede svůj vlastní obchod. V obchodě pracuje ještě spolu s jednou kolegyní.
Centrální část Volyně není nijak rozlehlá a obchod se nachází jen pár kroků od náměstí Svobody, ihned u hlavní silnice procházející městem. Obchod je dobře viditelný, k upoutání pozornosti slouží dekorace stojící před ním a bohatě zdobené výlohy. V současných pronajatých prostorech funguje obchod zhruba poslední tři roky. Z předchozích prostor, ve kterých obchod sídlil sedm let, se především kvůli vysokému nájmu musel přestěhovat jinam. Plocha současného obchodu je asi 50 m2 a nabízí široký sortiment nejen květinového zboží. Stěžejní položku tvoří řezané a hrnkové květiny. V době naší návštěvy byly v plném proudu přípravy na Vánoce a proto v obchodě panovaly také vánoční dekorace různého druhu, kromě adventních věnců ještě svícny či vánočně přizdobené hrnkové květiny. Kromě jmenovaného zboží obchod nabízí také velký výběr květináčů, umělých rostlin, svíček a rozmanitého dekorativního materiálu. Vzhledem k typu zákazníků a oproti větším městům odlišnému trhu je všechno doplňkové zboží nezbytnou součástí sortimentu a obchod jej musí nabízet.

Text a foto Jana Klečková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č.1/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down