01.04.2009 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Netradiční dekorace pro nejkrásnější den

Svatební kytice zaujímá ve floristické tvorbě výsostné postavení. Patřičné pozornosti se jí dostává jak od jejích samotných tvůrců – floristů a květinářů, tak i zákazníků. Samotný význam svatební kytice a květin, se měnil již od samotného počátku lidstva. S postupným vývojem společenské etikety se měnila velikost, tvar, barva, množství květin i samotný způsob držení svatební kytice.

Svatební floristická tvorba byla nejvíce ovlivněna tzv. bidermeierovským stylem ze začátku 19. století, pro který bylo typické seřazení odlišných květin do pravidelných kruhů. Z tohoto stylu vychází kulatá svatební kytice, která se stále teší velké oblibě zákazníků. Vedle dalších typů svatebních kytic, kterými je např. glamélie, anglická kapka, kaskáda, vodopád nebo svazek nabízí současná svatební tvorba také svatební dekorace. Jedná se především o netradiční zpracování rostlinného materiálu do různých podob, které je většinou časově náročné a vyžaduje precizní zvládnutí aranžérských technik – vyztužování, vatičkování, voskování, drátkování, lepení atd. Z květin, a za pomocí propracovaných konstrukcí, tak vznikají např. rukávníky, svatební kornouty, štoly, vřetena nebo vějíře.
S jednotlivými postupy a technikami používaných při zhotovování netradičních svatebních dekorací a kytic se mohli blíže seznámit účastní floristického semináře pořádaného Svazem květinářů a floristů ČR v Zubří nedaleko Rožnova pod Radhoštem. Svoji profesionální dovednost a kreativitu na svatebním semináři předvedli naši přední floristé Ing. Jana Jaroňová, Ing. Marie Bittnerová, Kateřina Holišová a Jaromír Kokeš. Na úspěšný seminář, s velkou návštěvností, navazoval pátý ročník velkolepé show nazvané Dokonalost elegance. Pod taktovkou Jany Jaroňové, hlavní organizátorkou akce, a za vydatné pomoci členů Klubu dobrovolných floristů a desítek dobrovolníků se na této akci prezentovaly květiny v nezvyklé formě – v aranžmá charakterizující různá povolání nebo hudební styly. Zlatým hřebem show se stala módní přehlídka svatebních šatů, kde teprve vynikla krása vytvořených netradičních svatebních kytic a dekorací. 
 

   

Více inspirativních fotografií naleznete ve Floristice č. 2.

Vložila Martina Husáková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down