09.12.2009 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Netradiční adventní věnce

Vánoce patří hned po Velikonocích k nejstarším křesťanským svátkům. Přestože pro mnohé z nás jsou dnes především církevním svátkem v minulosti byly oslavou zimního slunovratu. Pohané věřili, že se každoročně v noci z 24. na 25. prosince, kdy se po několika měsících opět začíná prodlužovat den, odehrává zrození boha Slunce, který v době dlouhých zimních nocí podlehl v boji s démonickými silami. Samotnému slavení Vánoc, zrození Spasitele Ježíše Krista, však předchází období příprav na jeho příchod na tento svět, jenž nazýváme Advent.

V tomto období, které je od jedenáctého století ustáleno na poslední čtyři týdny před Štědrým dnem, se věřící připravují na příchod spasitele. Namísto oddávání se světským požitků jako tance a zpěvu a nadměrné konzumace jídla a pití se v období adventu věnují zbožnému rozjímání. Západní církev symbolicky používá k odpočítávání těchto čtyř týdnů adventní věnec. Kdy začal být věnec používán křesťanským náboženstvím není zcela tak určitelné. Některé prameny uvádí, že věnec ze zelených rostlin ozdobený svíčky byl v Evropě používán jako symbol života a světla v období zimy již před příchodem křesťanství. Podle jiných teorií vděčíme za vznik adventního věnce německému protestantskému teologu Johannu Heindrichu Wichernemu (1808 – 1881). Kromě duchovního života se věnoval i pedagogické činnosti. Jednou z jeho aktivit bylo založení školy a sirot čince pro chudé děti. Ty se ho v předvánoční době každodenně ptaly, kdy nastane Štědrý večer. V roce 1839 proto vyrobil předchůdce dnešního adventního věnce ze starého dřevěného kola, devatenácti malých červených svíček a čtyř bílých (nedělních) svící, které se po jedné každý den zapalovaly.
Počet svíček se na adventním věnci postupem času ustálil na počet čtyř, které se postupně zapalují v předvečer adventní neděle.
Přestože tradiční adventní věnec je tvořen z větviček jehličnatých nebo stálezelených rostlin navázaných na kruhovou podložku, nové floristické techniky a materiály nám dnes umožňují kreativnější způsoby jeho zhotovení.
Netradiční přístup ke zhotovování vánočních dekorací najdeme i ve floristické tvorbě Evy Burianové z Českých Budějovic, která pro vás vytvořila několik působivých adventních věnců a svícnů.

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 6/2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down