15.05.2013 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejmilejší doprovod nevěsty

Svatební den bývá velkou událostí nejen pro nastávající novomanžele, ale také pro všechny pozvané hosty. Ačkoliv je samozřejmě středem pozornosti nevěsta a ženich, nejroztomilejšími svatebčany jsou určitě malé družičky a mládenci.

Družba má ve svatebních obřadech svou tradici. Týkala se nejen malých dětí, ale všech mladých svobodných dívek a chlapců buď z rodiny nebo z blízkých přátel. Na venkovských svatbách zastával dnešní funkci svatebního koordinátora právě družba (mládenec). Ten se staral o vše podstatné před svatbou, včetně svatební smlouvy a zařizování obřadu podle přání ženicha a jeho rodičů. Měl také za úkol pozvat na svatbu všechny příbuzné, nejbližší sousedy a kmotry novomanželů a organizoval také svatební hostinu včetně zařizování surovin na přípravu hostiny, které se posílaly do domu nevěsty. Tam se pak hostina připravovala. Během svatby se družba staral o zábavu hostů, koordinaci a celkový chod slavnosti, aby se novomanželé mohli soustředit na obřad v kostele a svatebčany na hostině.
Na organizací svatby se podílela spolu s družbou také družička. Družička bývala nejčastěji nejlepší kamarádka nevěsty a byla s ní při přípravách a pomáhala jí s oblékáním. Když k domu dorazil ženich spolu s průvodem, právě družička s ním vedla poslední rozmluvu, při které měla ženicha vyzkoušet, jestli to se sňatkem myslí opravdu vážně, poté ho pozvala do domu, aby si nevěstu našel. Nevěsta byla schována a ženichovi s hledáním pomáhal také družba. Když nevěstu našli, dostal pár požehnání od rodičů a v doprovodu družby a družiček se odebral ke kostelu. Nevěstu vedl nejstarší mládenec z družby. Družičky a družbové měli na svatbě zvláštní vyhrazené místo a byli hned po ženichovi a nevěstě nejdůležitějšími osobami po celou dobu konání svatby. Šaty družiček by se podle tradice měly co nejvíce podobat šatům nevěsty, aby zmátly zlé duchy, kteří se snaží překazit svatbu.
Dnes se tradiční funkce družby sice poněkud vytrácí, ale družičky novodobé nevěsty na svatbách doprovázejí a stále je i pro ně velkou událostí. Pokud jsou v rodině malé děti, zastávají funkci družiček a mládenců tím, že nesou závoj nevěsty, rozhazují před novomanžele květy nebo konfety.
Pro nadcházející svatební sezónu jsme pro vás připravili společně s floristkou Michaelou Matějkovou inspiraci zaměřenou právě na květiny pro družičky. Materiál pro vytvoření poskytla společnost EUROLANK CZ, s.r.o.
Za poskytnutí prostor pro fotografování děkujeme galerii hlavního města Prahy spravující Trojský zámek v Praze 8 a obecně prospěšné společnosti Pelléova vila v Praze 6.

Text a foto Daniela Urešová

Celý příspěvek s inspirativními fotografiemi naleznete v tištěné verzi časopisu floristika 3/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down