24.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrat k přírodě

Čím více jsme obklopeni moderními technologiemi, tím více toužíme po kontaktu s přírodou, místě, kde můžeme načerpat energii pro naše tělo a najít klid a harmonii pro naši mysl. Potřeba být blízko přírodě se prolíná i do floristické tvorby, zvolenému stylu a technice aranžování.

Do popředí zájmu přichází dekorace zhotovené ve vegetativním stylu, způsobu aranžování, který respektuje přirozený růst rostlin, jejich formy a tvary. Cílem je dosáhnou přirozené působnosti/autentičnosti daného společenstva, které chceme prostřednictvím aranžmá ztvárnit – rozkvetlou louku, lesní háj, venkovskou předzahrádku, lán obilí atd.

Tomu odpovídá i zvolená technika aranžování – vypichování, volné vkládání, a výběr rostlinného matriálu – kombinace rostliny, které rostou spolu na jednom místě, upřednostnění méně prošlechtěných druhů, preference divoce rostoucích květin. Dekorativní materiál volíme přírodního charakteru – dřevo, kámen, kokosové vlákno, kůra apod.

V kompozici pracujeme s harmonií či kontrasty velikosti, tvarů, křivek struktur a barev jak rostlinného, tak dekorativního materiálu.

Přirozeně působící je paralelní uspořádání stonků/linií zvoleného materiálu, které vychází z růstu volně rostoucích společenstvech v přírodě.

Celý text článku včetně doprovodných fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Profi Florista č. 3/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down