13.05.2008 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mistrovství floristů ČR letos v novém

Relativně dlouhou historii má za sebou naše nejvyšší floristická soutěž, Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva. A stejně jako se vyvíjí každé odvětví lidské činnosti, je třeba, aby určitým rozvojem prošly i akce a události, které s ním úzce souvisejí. Vyhlašovatelé a organizátoři mistrovství si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují, a proto po loňském přechodu na mezinárodní systém hodnocení podle pravidel FEUPF čeká soutěž další velká a pozitivní změna – přesun do zcela nových prostor. Přijměte tedy pozvání na Mistrovství ČR ve floristice přímo z úst nejpovolanějších: předsedy Svazu květinářů a floristů ČR Ing. Jiřího Horáka a ředitele SŠZaZe Děčín Libverda, Ing. Libora Kunte, PhD.

V letošním roce se uskuteční již 37. ročník Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR, které se koná ve dnech 15. a 16. května. Soutěž se zcela nově odehraje v nádherných interiérech i exteriérech Děčínského zámku, což ji podle mého názoru učiní o poznání atraktivnější. Věřím, že toto historické místo přitáhne zájem nejen mnoha soutěžících, ale také zájemců o zahradnický obor. Již druhým rokem bude vybraná odborná jury hodnotit soutěžní práce podle evropských pravidel FEUPF, která jsou běžná na evropských floristických soutěžích a zavádíme je i na dalších kláních pořádaných Svazem květinářů a floristů ČR.
Podobně jako v předchozích ročnících, i v letošním roce se bude v Děčíně soutěžit ve dvou kategoriích – juniorské a seniorské. Velmi mě těší, že v posledních letech zaznamenáváme stálý zájem o účast ze strany juniorských soutěžících, jejichž počet se stále pohybuje nad hranicí dvaceti účastníků. Soutěživost v juniorské kategorii tedy rozhodně nechybí a já jsem velmi rád touto cestou oslovuji Vás, studenty zahradnických škol a učilišť: přijeďte soutěžit i v letošním ročníku Děčínské kotvy!
Bohužel, jinak tomu v poslední době bývá se zájemci o účast v kategorii seniorské. Startovní listina většinou neobsahuje více než deset soutěžících a kupodivu se nedaří ani přechod juniorů do kategorie seniorů. K loňské vyšší účasti nepomohla ani skutečnost, že Děčínská kotva byla národní kvalifikací na vrcholnou evropskou floristickou soutěži Europa Cup 2007, která proběhla ve slovinském městě Velenje. Jsem přesvědčen o tom, že tato situace není dobrá domnívám se, že Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR by se mělo zúčastnit daleko více pracovníků prodejen s květinami a zahradních center (a to jak členů, tak nečlenů SKF ČR) a mezi seniory by mohli soutěžit také učitelé odborných škol a učilišť. A proto mi dovolte, abych jménem Svazu květinářů a floristů ČR vyzval všechny zájemce včetně těch, jenž zatím váhají, k aktivní účasti na 37. ročníku Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR.
Dále si Vás všechny zahradníky a další obdivovatele umu našich floristů dovoluji pozvat také jako diváky či návštěvníky děčínských slavností. Tato akce se koná ve dnech 17. a 18. května a k vidění na ní budou všechny soutěžní práce.
Pevně věřím, že se v Děčíně v polovině května sejdeme.

Za vyhlašovatele
Ing. Jiří Horák, předseda SKF ČR 

Loňské Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva bylo pro vyhlašovatele (SKF ČR) i pro organizátora (Střední škola zahradnická a zemědělská, Děčín – Libverda) milým překvapením v počtu juniorských soutěžících. Přijelo jich více a především i ze škol, které se delší dobu neúčastnily, což považujeme je nesporné pozitivum. Věříme, že tento počet soutěžících bude zachován nebo mírně vzroste i v roce letošním. Bohužel, opačný trend jsme zaznamenali u seniorů. Jak uvedl také předseda SKF ČR Ing. Jiří Horák, toto poměrně nízké číslo nás trápí. Proto jsme vyslyšeli názory soutěžících v kategorii seniorů, snažili se maximálně vyjít vstříc požadavkům profesionálních floristů zvyklých na jiné podmínky než na ty, které nabízel Společenský dům města Děčína – Střelnice a pro letošní mistrovství jsme zajistili nové a exkluzivnější prostory nejen pro soutěž samotnou, ale i pro společenský večer a výstavu soutěžních prací. S touto změnou přichází zcela nová dimenze Děčínské kotvy a podle našeho názoru znamená velký posun k lepšímu. Doufáme proto, že na ni zareaguje svou účastí i větší počet seniorů. A v čem bude tedy soutěž jiná?

1) Celé mistrovství se bude odehrávat v nově rekonstruovaných prostorách Zámku Děčín. V překrásně restaurovaných prostorách konírny a tzv. černé kuchyně se budou odehrávat tři interiérové disciplíny a poslední soutěžní práce (sesazovaná kompozice z dodaného venkovního materiálu) bude probíhat v malebném prostředí zámecké Růžové zahrady. Všechny vnitřní prostory budou řádně nasvíceny a temperovány. V prostorách zámku se uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů včetně soutěže v přízdobě a aranžování osob a také společenský večer.
2) Změna místa konání mistrovství znamená nejen velmi vhodné prostředí pro výstavu soutěžních prací, ale také velkou propagaci celé akce. Přímo na Děčínskou kotvu totiž navazují městské slavnosti, které se odehrávají na přímo zámku a výstavu díky nim shlédne několik tisíc návštěvníků. To považujeme za nejlepší možnou propagaci nejen celé soutěže, ale také jednotlivých floristů a tímto krokem zároveň vycházíme vstříc největšímu podporovateli soutěže – městu Děčín. Jeho radní a zastupitelé jsou si vědomi významu Děčínské kotvy pro odbornou floristickou veřejnost i pro žáky zahradnických škol a učilišť, zároveň však chtějí, aby výstavu navštívilo co největší množství obdivovatelů a přesun akce směrem k centru městských slavností je bezesporu nejlepším rozhodnutím z hlediska návštěvnosti. Z důvodu návaznosti na městské slavnosti a nutnosti uchování rostlinného materiálu až do termínu výstavy dochází k jednodennímu posunu soutěže (oproti jedenkrát zveřejněnému datu) a Děčínská kotva se tedy uskuteční ve čtvrtek 15. 5. a v pátek 16. 5., přičemž výstava bude slavnostně otevřena v sobotu 17. 5. a potrvá do nedělního podvečera.
3) Dochází k velmi radikální obměně poroty, kterou bude tvořit mezinárodní tým hodnotící striktně dle metodiky FEUPF.

Vážení přátelé, milé kolegyně, milí kolegové, domnívám se, že jsme v této chvíli naplnili maximálně všechna možná očekávání a přání jak Děčínskou kotvu – Mistrovství floristů ČR zatraktivnit nejen pro floristy, ale také pro veřejnost. Buďte, prosím, stejně vstřícní a přijeďte podpořit svou účastí toto prestižní klání floristů. Na setkání s vámi všemi se velmi těšíme!

Za pořadatele
Ing. Libor Kunte, Ph. D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské, Děčín – Libverda

 

Program 37. ročníku mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva 2008
čtvrtek 15. května
7.00 – 9.00 hod. prezence soutěžících
10.00 hod. zahájení soutěže
10.30 – 13.00 hod. florální objekt do interiéru na téma Čtvero ročních období
13.00 – 14.00 hod. přestávka na oběd
14.00 – 16.00 hod. svatební kytice
16.00 – 16.30 hod. přestávka
16.30 – 17.30 hod. kytice pro ing. Antonína Kubíčka, zakladatele Děčínské kotvy k životnímu jubileu
17.30 hod. ukončení soutěže
19.00 – 1.00 hod. neformální setkání floristů a hostů

pátek 16. května
9.30 hod. zahájení soutěže
10.00 – 12.00 hod. sesazovaná kompozice z dodaného venkovního materiálu
14.00 – 16.00 hod. floristická show
19.00 – 1.00 hod. galavečer

Součástí galavečera je přehlídka květinových modelů, slavnostní vyhlášení vítězů a floristická show.

sobota a neděle 17. – 18. května – VÝSTAVA KVĚTIN
9.00 – 17.00 hod. výstava soutěžních prací v areálu Děčínského zámku při příležitosti Děčínských slavností a Staročeských trhů

Místo konání: soutěž i výstava se koná v areálu Děčínského zámku

Kategorie: senioři – profesionální floristé, zaměstnanci zahradnických firem a květinových prodejen
junioři – studenti zahradnických škol bez omezení věku (na vlastní žádost mohou soutěžit v kategorii seniorů)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down