01.08.2013 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinový zvěrokruh

Jako inspiraci pro podporu prodeje květin vám pravidelně přinášíme informace o aktuálních znameních a květinách, které jim vévodí. Měsíce červenec a srpen jsou ve znamení Raka a Lva. Nechte se inspirovat kyticemi a dekoracemi které z květin typických pro daná znamení pro nás zhotovila floristka Vlasta Sekyrková z květinového ateliéru V Ráji, Lázně Bohdaneč.

Rak (22. 6. – 22. 7.)
Živel: voda
Vládnoucí planeta: Měsíc
Barvy: bílá, zelená, fialová
Určující květina: Hydrangea
Doplňkové květiny: lilie, růže, leknín, muškát, meduňka, mák
Kameny: křemen, jadeit, opál, smaragd, selenit, perly, malachit, zelený jaspis

Raci jsou často považováni za nejvíce emocionální a citlivá znamení zvěrokruhu, mají mimořádný smysl pro domov a rodinu a teplo domácího krbu je pro ně velmi důležité.Jejich charakter je spíše zasněný a sentimentální. Hortenzie proto právem patří mezi květiny, ke kterým mají Raci nejblíže.
Jejich nadýchané květenství připomíná oblaka a Rakům poskytuje bezpečný prostor pro jejich bohatou fantazii. Jako součást květinových vazeb je hortenzie, stejně jako společensky nekonfliktní Rak, velmi univerzální. Hortenzie je možné použít jak samostatně v jednodruhové kytici, tak i ve směsice více druhů květin.
Jako řezaná květina se začala používat teprve nedávno. Ještě na počátku 20. století se pěstovala výhradně jako skleníková rostlina. Během let se z ní však stala oblíbená zahradní květina vhodná i k řezu. První skutečná hortenzie, Hydrangea macrophylla, byla objevena v Japonsku na konci 18. století, kdy do této země měla přístup pouhá hrstka Evropanů. Objevu předcházel omyl lékaře a botanika Thunberga, který ji považoval za kalinový keř. Teprve později se ukázalo, že se jedná o do té doby neznámou rostlinu.
Škálou barev, kterými se její květy mohou pyšnit, připomíná i citovou a náladovou nestálost Raka, ten je jednou nejšťastnější bytostí na světě, jindy zase propadá sklíčenosti. Některé květy svým zbarvením připomínají středověký rudý samet, jiné jsou tyrkysové, zelené nebo kovově modré, vždy v závislosti na chemických vlastnostech půdy. Hortenzie vyžadují vysokou vlhkost vzduchu. Jejich květy se dají i usušit a bez problémů uchovat po delší dobu.

Lev (23. 7. – 22. 8.)
Živel: oheň
Vládnoucí planeta: Slunce
Barvy: oranžová, zlatá, hnědá, žlutá
Určující květina: Helianthus
Doplňkové květiny: měsíček, mučenka, astra; rozmarýn, jiřina, kopretina, paznehtík
Kameny: ametyst, granát, diamant, rubín, topaz, olivín, jantar, tygří oko

Lidé narozeni ve lvu patří mezi nejodvážnější, silné extrovertní znamení.
Lvům je vlastní tvořivost a mají umělecké sklony. Stejně tak slunečnice má k umění velmi blízko, často inspirovala a nadále inspiruje mnohé umělce. Kdo by neznal například slavné Slunečnice Vincenta van Gogha.
Až do dvoumetrové výšky se vypínají její velké, sytě žluté květy, které se po celý den otáčejí za slunečním světlem (za své jméno vděčí právě této vlastnosti) a opájí se jím s takovou důstojností a majestátností, jaká je typická pro ohnivé znamení Lva, kterému také Slunce vládne.
Motiv slunečnice je ve floristice často využíván. Barva a tvar jejího květu ji k tomu přímo předurčují. Kytice ze slunečnic evokuje nejen život v přírodě, ale i život sám. A příroda je plná kontrastů, proto je velmi efektní, pokud se robustní slunečnice ve vazbě kombinují s elegantními travinami. Zajímavě mohou působit i slunečnice se stonky zkrácenými na minimum naaranžované do nízké vázy, případně misky z hrubé keramiky nebo hladkého materiálu, například skla nebo kovu.

Rostlinný materiál poskytla společnost Karol Kania s. r. o., České Meziříčí
Text Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down