31.03.2011 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinová přízdoba urny

Smrt člověka je považována za ukončení života nebo jeho proměnu. Přestože rituál posledního rozloučení ze zesnulým je v každé kultuře a náboženství odlišný, květiny jsou vždy jeho důležitou součástí. Jsou to právě květiny, prostřednictvím kterých projevujeme vztah a úctu ke zemřelému a soustrast nad ztrátou milované osoby pozůstalým.

Nejčastějším způsobem pochování ostatků zesnulého je uložení do země nebo spálením (kremací). Pohřbívání žárovým způsobem bylo známo již v době kamenné a železné, v Evropě se hojně používalo až do 8. století. Se sílícím vlivem křesťanství se však od tohoto způsobu pohřbívání postupně upouštělo a bylo nahrazováno ukládání ostatků zemřelých do země. Teprve až po 2. světové válce, kdy tamní politická situace nepodporovala církevní zvyklosti, se opět začalo s žárovým způsobem pohřbívání. I v současné době je tak nejčastějším způsobem pohřbívání ostatků zemřelého zpopelněním a uložením popela do urny. Změny ve způsobu pohřbívání se projevují i ve smuteční floristice. Přestože s rostoucím počtem kremací klesá zájem po honosných květinových dekorací rakví, floristé mohou tento nedostatek kompenzovat nabídkou květinových přízdob uren.
Tak jako rakev, má i urna určité výtvarné a technické zákonitosti, které musíme při její květinové přízdobě respektovat.
Vzhled a barva – na trhu jsou k dostání urny zhotovené z různého materiálu (kámen, kov, keramika, sklo, atd.) v mnoha barevných odstínech od bílé přes modru až po černou. Přestože samotný tvar a výška (cca 35 cm) urny bývá více méně stejná, její povrch může být hladký či bohatě zdobení. Všechny tyto aspekty musí být zohledněny jak při výběru květin, tak i samotném ztvárnění květinové přízdoby.

Výběr květin – tvar, velikost, struktura a barva květin, které použijeme pro dekoraci podléhají nejenom tvaru a barvě samotné urny, ale často zejména přání zesnulého či pozůstalých. Volbu květin můžeme rovněž přizpůsobit ročnímu období. Pro některé hraje při výběru květin důležitou roli jejich symbolický význam (Lilium – nevinnost, Hedera – věčný život, Rosa – láska a bolest). Barevnost dekorace přizpůsobujeme zejména věku a pohlaví zesnulé osoby. Květy jemných pastelových barev jsou vhodné pro děti, tmavších odstínů a hrubších struktur naopak pro muže. Přestože květinová dekorace nemusí být jednobarevná, neměla by působit příliš pestře. Kontrasty mezi jednotlivými barvami volíme tak, aby nepůsobily násilně.

Celý text článku s více barevnými inspiracemi naleznete v tištěné formě časopisu Zahradnictví č. 2/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down