08.10.2013 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květinová nostalgie

Navrátit se do doby, kdy jsme čas ještě vnímali a zbýval i na to všímat si nejen sebe sama, ale i svých blízkých. Čas prožít sílu daného okamžiku a zachovat si vzpomínky...
Moc vytvářet nostalgickou atmosféru a tím i možná dávno zapomenuté emoce má právě vintage styl.

Co přesně znamená vintage styl? Názory se různí... Obecně platí, že se jedná o silně emocionální design, který určitým způsobem vypovídá o životních okamžicích dané doby, vyvolává pocity nostalgie a melancholie. I když je dnes silně inspirovaný retro tendencemi let 1910 a 1930, vintage připomíná spíše období mezi roky 1950 a 1980. V obou případech v sobě použité designové prvky odrážejí některé staromódní motivy, objekty či trendy, které byly nedílnou součástí našeho života v minulosti.
Barevné nuance
Obecně lze říci, že vintage stylu dominují neprůhledné barvy. Mohou být destaurované – jakoby zašlé časem, vybledlé, nebo světlé pastelové. V porovnání s retro stylem, kterému naopak dominují zářivé barevné kombinace, je vintage střídmější a omezuje se pouze na některé výrazně barevné detaily, které mají upoutat pozornost.

Retro a vintage se stávají více a více populární i v rozličných konstrukčních souvislostech. Používání tzv. „old style“ prvků tak mohou v malém či velkém měřítku obsahovat stránky internetových obchodů, firemní design, portfolia či blogy, kde napomáhají k vytváření kreativního a atraktivního designu.
Svatební inspiraci jsme pro vás připravili ve spolupráci s floristkou Violou Zeithamlovou. Rostlinný materiál poskytla společnost Klia cz s. r. o.
Dobové, sedmdesát let staré šaty z dědictví po babičce, které prezentovala modelka Hana Černá, pro tuto inspiraci zapůjčila sama majitelka Stránova, Ing.Zuzana Pavlíková-Šimonková.

Text a foto Jana Lapáčková
Více tipů a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 5/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down