15.02.2012 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krášlení Perly Krušných hor

Perlou Krušných hor je nazýván zámek Jezeří. Za dobu své existence prošel mnoha úspěšnými i méně příznivými dobami. To, co zde probíhalo na přelomu září a října loňského roku však bylo i pro něj novinkou.

Na pozvání Ing. Kláry Francové-Vavříkové se zde sešli floristé ze všech koutů České i Slovenské republiky, aby komnaty, síně a chodby zámku připravili na Loveckou slavnost.

Trocha historie neuškodí
Jezeří bylo původně gotickým hradem. Ten překryla renesanční přestavba a nakonec zde zvítězil styl barokní. Ale ne tak rychle. Ještě o něco dříve si toto místo vybrali za útočiště Keltové a sloužilo i jako původní osídlení slovanským kmenům.
Z novější historie každému utkvěl boj o záchranu Jezeří, který vyvrcholil v osmdesátých letech minulého století. Tato významná kulturní památka byla ještě v polovině osmdesátých let určena k likvidaci z důvodu prioritní těžby uhlí. Před veřejností byla zpochybňována jeho hodnota a i na mapách z té doby bychom jej marně hledali. Zámek byl odsouzen k pomalému chátrání. Díky nezávislé skupině zapálených ekologických nadšenců se však místo ponechání osudu zahájil boj o záchranu a obnovu této památky. Mezi lety 1988 a 91 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce. V roce 1991 byly uplatněny a následně uznány restituční nároky rodiny Lobkowiczů a zámek byl předán do jejich vlastnictví. Neskutečné náklady na jeho obnovu však vedly k rozhodnutí darovat zámek Jezeří státu. V roce 1996 došlo ke zpřístupnění památky, tedy pouze vybraných, méně zdevastovaných částí. Zámek je postupně rekonstruován a pomalu se mu vrací jeho minulá krása.

Jezeří v květech
Upozornit na něj, problematiku i postup jeho obnovy se rozhodla Ing. Klára Francová- Vavříková s dalšími floristy. Koncem září se společně s Ing. Augustinem Kotilem, Michaelem Aksmanem, Ing. Petrem Hodonickým, Ondřejem Čerňákem a Jozefem Zelískou pustili do proměny konat, síní i chodeb na Loveckou slavnost k příležitosti návratu Oldřicha Felixe z rodu Lobkowiczů z lovu. Využívali nejen rostlin věnovaných od sponzorů (HB Zlatníky, Dvořák a syn, Florplant a Canea), ale i mnoha z darů okolní přírody a zámecké zahrady. Každý si zvolil styl jeho srdci nejbližší a na jeho základě vyzdobil komnatu, chodbu či síň. Jelikož se jedná o zámek barokní, vítězil styl barokní, ale mladší generace sáhla po netradičním moderním pojetí, jak uvidíte na dalších stránkách.
Vedle květinové dílny Kláry Francové-Vavříkové Henri Design se na organizaci podílela Zahrada Teplice.

Více tipů a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 1/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down