16.07.2013 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každý má tu svou oblíbenou

Jaká je vaše oblíbená květina? Obligátní otázka, na kterou není tak jednoduché reagovat. Přestože by většina z vás odpověděla, že nemá vyhraněnou květinu, já osobně se domnívám, že v koutku srdce má každý z nás jednu květinu, která mu učarovala.

K oblibě konkrétní květiny mohou vést nejrůznější okolnosti – charakter člověka, životní okamžik. Romanticky založené lidi zaujmou jemné okvětní plátky Eustoma, pragmatik sáhne po Strelitzia či Heliconia. Někoho učarují jemně vonící květy Paeone, se kterými se v dětství setkával v babiččině zahrádce, jiný propadne kouzlu květiny vévodící jeho svatební kytici.
Přestože k nejoblíbenějším a nejžádanějším květinám po celém světě patří růže, moje cesta k její oblibě nebyla až tak přímočará. Snad právě její celoroční dostupnost a do jisté míry i uniformní vzhled vedl k mému přehlížení královny rostlin.
Zlomový okamžik však nastal mou účastí na mezinárodním školkařském veletrhu Plantarium v nizozemském Boskoopu, kde se prezentovala působivou expozicí proslulá anglická firma zabývající se šlechtěním růží – David Austin. Pohled na proutěné koše překypující růžemi nevšedních květů a vůně patří k těm okamžikům života, který si navždy zapamatujete. Jejich nádherné květy složené i z více než 120 dokonale zformovaných okvětních plátků spolu s decentní nezaměnitelnou vůní typickou pro staré růže si doslova podmaní každého, kdo se s těmito jedinečnými kráskami setká.
Kouzlu těchto růží jsem ještě více podlehl, když jsem měl příležitost se blíže seznámit s jejich historií a pěstováním přímo od šlechtitele Davida Austina. Vášeň a nadšení s jakým o svých růží vyprávěl se nedá slovy popsat. Je mi velkým potěšením, že díky laskavosti samotného Davida Austina, vám můžeme jejich krásu prezentovat alespoň prostřednictvím fotografií v předchozím a tomto čísle.
Doufám, že po shlédnutí inspirativních dekorací vás růže Davida Austina osloví, tak jako mně.

Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down