12.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kalanchoe – živý ohňostroj barev

Kvetoucí hrnkové rostliny jsou stále na výsluní. Oblibu zákazníku si získaly především pro svoji dlouhodobou dekorativní hodnotu a finanční dostupnost. Díky bohatému druhovému a odrůdovému zastoupení na trhu najdou všestranné uplatnění při dekoraci interiéru i exteriéru. Jednou z bohatě kvetoucích rostlin, která dokáže svými barvami rozzářit vstupní haly, obývací pokoje či venkovní terasy je Kalanchoe.

Kalanchoe (kolopejka) se řadí mezi sukulentní rostliny, které se volně přírodě vyskytují ve Střední a Jižní Americe, ojediněle i v tropické Asii, centrem jejich rozšíření je však ostrov Madagaskar. Kalanchoe jsou velice rozmanité rostliny, které se liší tvarem, velikostí, barvou a strukturou listů i květů. Z více jak 130 druhů se pro zahradnické a floristické účely používají především druhy a jejich kultivary, jenž jsou výrazně dekorativní listem (K. tomentosa – s bělavě plstnatými listy zdobené hnědými skvrnami na jejich okrají, K. marmorata – s purpurově skvrnitými listy), nebo květen. Mezi nejrozšířenější druh kolopejky ozdobné květem patří Kalanchoe blossfeldiana, která byla do Evropy přivezena z Afriky teprve až v roce 1927. Malá planě rostoucí rostlina s barevnými kvítky vzbudila zájem německého obchodníka s osivy Roberta Blossfelda, který v ní viděl ohromný podnikatelský potenciál. Přestože ji v roce 1932 představil jako pokojovou rostlinu, trvalo ještě padesát let než se stala celosvětově známou a oblíbenou květinou.
Velkou zásluhu na její popularitě mají zejména pěstitelé a šlechtitelé v USA, Dánsku a Nizozemsku, kteří do vyšlechtili na desítky kultivarů, jenž se liší velikostí listů, barvou květů a stavbou květenství.
Díky své nenáročnosti a dlouhou dobou kvetení (až dva měsíce) je Kalanchoe ideální květinou pro trvalejší interiérové i venkovní dekorace. Na následujících stránkách vám přinášíme několik inspirací a rad, jak využít krásy pestrých květu kolopejek při dekoraci veřejných a soukromých prostor.

Celý text článku a více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2011.

Foto Tekla Wannas, Hans Kuilboer, Fides

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down