15.03.2022 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní hrnkové rostliny okrasné květem

V našem seriálu o jarních hrnkových květinách dnes budeme pokračovat dalšími dvěma rostlinami, které možná znáte, ale úplně nevíte, jak dlouho vydrží kvést a jak o ně pečovat – cinerárie a kalanchoe.

Jako první představíme méně známou hrnkovou květinu, a to cinerárii zahradní (Cinerária hybrida). Někdo ji možná zná pod názvem popelka, starček nebo popelivka.

Toto lidové označení si cinerárie  vysloužila pro šedý povlak spodní strany listů. Známá, leč trochu opomíjená květina se v našich obchodech ukáže v brzkém předjaří a doprovází nás až do Velikonoc. Pro svou košatost a bohatství květů je vhodná jako barevný kvetoucí dárek. Díky délce svého kvetení tak předčí mnohé řezané květy.

Plané formy cinerárie rostou ve vlhkých horských lesích Kanárských ostrovů jako vytrvalé byliny. Dnešní pěstované rostliny ve skleníkové kultuře jsou kříženci původních cinerárií s výškou 20–40 cm. Rostlina má velké drsné srdčité listy, vespod našedlé, uspořádané v přízemní růžici. Latnaté květenství je tvořeno z bílých, růžových, červených, modrých, fialových nebo dvoubarevných úborů. Pro zakládání květů je nutné chladné období v délce 6 týdnů s teplotami 9–12°C. Na trhu jsou nabízeny od Nového roku až do dubna. Vyhovuje jim umístění v chladnějším interiéru a s dostatečnou zálivkou. V těchto podmínkách vydrží kvést pět týdnů.  U nás se s nimi nakládá jako s jednoletými rostlinami a po odkvětu se již nepěstují.

Další pěknou rostlinou okrasnou květem, s kterou se můžeme na pultech květinářství setkat převážně v předjaří, je kolopejka Blossfeldova ( Kalanchoe blossfeldiana, Kalonchoe hybridy).

Kolopejka vděčná je druh rostliny z čeledi tlusticovité, který má svůj původ na Madagaskaru. Pro pěstování v hrnku se využívají šlechtěné odrůdy, které dosahují výšky 15–25 cm. Šlechtitelé dodávají na trh stále nové kultivary odrůd snad ve všech barvách a odstínech květů od žlutých a oranžových přes růžové a červené až po fialové, nechybí ani rostliny s bílými květy. Kromě jednoduchých květů se na trhu nově prodávají i kultivary s plnými květy. Rostliny mají dužnaté stonky a listy a mají podobné nároky jako listové sukulenty. Kalanchoe jsou krátkodenní rostliny, které v našich podmínkách přirozeně vykvétají koncem zimy a na jaře. Díky umělému zkracování dne, tedy zatemňováním rostliny, se tato může připravit do květu v jakékoli roční době. Rozkvetou, jestliže je během čtyř až šesti týdnů vystavíte dennímu nebo umělému světlu na osm až deset hodin denně. Květy v interiéru vydrží kvést dva měsíce. Rostliny lze uchovat i po odkvětu, ale většinou se dále nepěstují.  Odkvetlá květenství se musí seříznout k prvním listům, rostliny se krátce drží v klidu, přesadí se a pak v krátkodenních podmínkách vykvétají znovu.  Kolopejky jsou citlivé na hniloby báze stonků a listů hlavně při přemokření v zimě. Dále se může vyskytnout plíseň šedí a pravé padlí.

Obě představené hrnkové květiny jsou velmi atraktivní a jsou určené především ke krátkodobé sezónní dekoraci v jarním období. S cinerárií se můžeme setkat pouze na jaře, kolopejka se může v řízené kultuře pěstovat i celoročně. Zatímco cinerárii umísťujeme do chladnějších interiérů, kolopejka dobře snáší i běžnou pokojovou teplotu. Obě jsou velmi vhodné jako dárková květina nebo do sesazovaných jarních aranžmá. Cinerárie se pěstuje i u nás, jedním z producentů je zahradnictví Azalea Chlumec, s.r.o., kolopejka se u nás již nepěstuje a vozí se na český trh ze zahraničí.*  

Text: Ing. at  Bc. Marcela Nachlingerová

Zdroj: SKF ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down