19.01.2012 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaký asi bude rok 2012?

Příjemně strávené vánoční svátky a bujaré oslavy příchodu nového roku jsou již za námi a chod života s vrátil opět do starých kolejí. Letošní rok však nebude pro mnohé z nás tak veselým jako tomu bylo v minulosti. Plánované ekonomické a sociální reformy, škrty v rozpočet a především zvýšení snížené sazby DPH se dotknou každého z nás. Do jaké míry zvýšení cen zboží a služeb ovlivní náš běžný život závisí nejenom na finanční situaci každého jedince, ale i na jeho životním stylu a nárocích. U většiny obyvatelstva však toto zvýšení cen výrazně zasáhne do měsíčního rozpočtu. Mnozí z nás si dvakrát rozmyslí, za co utratí své vydělené či uspořené peníze. Kupní síla rozhodně nebude tak ,,silná“ jak byla v minulosti a její dopad bude citelný ve všech oborech, ten floristický nevyjímaje.
Řada z vás již několik let zaznamenala výrazný úbytek zakázek, především těch z podnikatelské a státní sféry. Zákazníci čím dál tím více dávají přednost levnějšímu a méně kvalitnímu zboží. Nabídka supermarketů a řetězců tomuto stavu ještě napomáhá.
Většina z vás, především na menších městech, musela velice rychle reagovat na vývoj trhu a požadavky zákazníků a v boji o existenci zařadit do nabízeného sortimentu zboží, které s floristikou ne přímo či v některých případech vůbec souvisí. Mám tím na mysli především ne vždy vkusnou dárkovou keramiku, aromatické nebo kosmetické přípravky či dokonce pomůcky a krmivo pro domácí mazlíčky. Pokud tento ,,doplňkový prodej“ přispívá alespoň k částečnému zvýšení prodeji květin, tak je to zřejmě nezbytné.
Někteří z vás rovněž byli nuceni rozšířit nabídku svých služeb o projektování, realizaci či údržbu soukromých zahrad. Nejsou ani výjimky, kdy zákazníci využívají pouze kreativitu a zručnost floristy při zhotovování květinových dekorací z jimi dodaných květin.
Rok 2012 rozhodně nebude pro mnohé jednoduchý a řada z vás bude muset z existenčních důvodů ještě více přizpůsobit svůj sortiment zboží a služeb potřebám zákazníků.
Nerad bych prostřednictvím tohoto editorialu chtěl navodit negativní atmosféru, ba naopak. Pevně doufám, že i u nás to budou právě květiny, jenž přispějí ke zpříjemnění života, jako tomu bylo v Německu v období nedávné krize – když už si nemohli dovolit jezdit na drahé dovolené, tak si alespoň dopřáli trávit čas v příjemném prostředí svých domovů a zahrad.
Přestože není v silách našeho redakčního týmu udržet či ještě zvýšit množství vašich zakázek, budeme se i v tomto roce snažit vám na stránkách tohoto časopisu přinášet ukázky nových trendů a kreativních dekorací, jenž Vám mohou být inspirací ve vaší tvorbě. Vzhledem k velice pozitivním ohlasům, které jsme od vás obdrželi na vydání třech speciálních příloh časopis Floristika v loňském roce, budou tyto tématické a profilové přílohy pod názvem Floristika plus vydávány v letošním roce pravidelně, vždy v měsíci kdy není distribuce klasické Floristiky.
Pevně věříme, že čím více inspirativních a odborných informací z oboru floristiky vám poskytneme, tím více budete připraveni čelit možným následkům výše zmiňovaných reforem.
Do nového roku vám redakce časopisu Floristika přeje hlavně hodně zdraví, kreativity a mnoho spokojených zákazníků, jenž dokáží ocenit Váš talent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down