09.11.2012 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak vykvetla školní láska

Když se běžný spotřebitel rozhodne pro květinovou výzdobu svého domu či bytu, tak zpravidla bezmyšlenkovitě zamíří do velkých nákupních center. My jsme se však chtěli ujistit, že stále ještě existují specializované obchody, které mají v nabídce nejen zahradnický a floristický sortiment, ale poskytují i odborné poradenství a služby a uspokojí tak potřeby i náročnějších zákazníků. Jednou z takových je i rodinná firma ve Staré Boleslavi, kterou jsme navštívili tentokrát. Nechali jsme si od jejich majitelů, manželů Benešových, odvyprávět celý příběh od romantických začátků přes veškeré nástrahy, které museli zdolat pro udržení jejich podnikání.

Romantický začátek
Pro středoškolské studium zvolili obor Květinářství, sadovnictví na Střední zemědělské technické škole v Mělníce. Osud tomu chtěl, že se spolu sešli dokonce ve stejné třídě. Během studií tak začala vzkvétat nejen jejich společná láska, ale dozrálo i přesvědčení, že zvolený obor je tím pravým pro jejich společnou budoucnost.
Po dostudování však jejich veškerému nadšení a podnikatelským plánům tehdejší doba nepřála. Prvopočátky jejich podnikání byly ohraničeny pravidly tehdejšího režimu.

První podnikatelské krůčky
První květinový obchod nechali vzniknout v roce 1991 ve verandě vlastního rodinného domu. Jejich sortimentem byly řezané květiny, hrnkové rostliny a květinové dekorace ze sušiny. Tyto stísněné prostory samozřejmě neposkytovaly dostatečné zázemí pro stále se rozrůstající poptávku, a proto v roce 1995 vystavěli na svém pozemku samostatný květinový obchod s rozlohou 31 m2. Na této ploše rozšířili nabídku o hnojiva, chemické přípravky a floristické doplňky. Tímto krokem zaujali ještě širší okruh zákazníků, kteří si ovšem žádali i další zahradnické a květinové služby. Dnes již stabilní firma dále expandovala a své prostory opět rozšířila o bohatý sortiment pokojových rostlin, které umístili v nové prosklené zimní zahradě. Ani v dalších letech manželé Benešovi rozhodně nezaháleli a firmu rozšířili o 250 m2 zasklené plochy, 890 m2 fóliovníků a dalších pěstebních ploch. Celkovou prodejní plochu rozdělili na dvě specializovaná pracoviště, přičemž zákazníkům kteří mají zájem především o floristické služby je k dispozici květinová síň o současné rozloze 67 m2 se kterou sousedí vazárna. Klienti, kteří naopak přicházejí pro pokojové a venkovní rostliny jsou obslouženi v těsně sousedící budově se samostatným vchodem. Zde je jim vedle nabídky veškerého doplňkového sortimentu poskytnuta i odborná poradenská činnost. Tímto rozdělením jsou pokryty potřeby i těch nejnáročnějších zákazníků včetně odborné veřejnosti.

Vlastní výroba
Stálost vlastní klientely podporují mimo jiné i vlastními výpěstky, které jsou velmi žádaným prodejním artiklem. Mezi každoroční trháky jarního sortimentu patří zeleninová sadba, macešky a petrklíče z vlastní výroby, v létě široký sortiment letniček a bylinek. Podzimu pak vévodí hrnkové chryzantémy skupiny „Multiflora“ a velkokvěté chryzantémy k řezu, jejichž pěstování nás zaujalo především.
Chryzantémy typu „Multiflora“, jejichž obliba rok od roku roste, sami pěstují od mladé rostlinky. Řízky pro svou kvalitu nakupují přímo v Průhonicích. Kulovité chryzantémy k řezu pěstují v bílé, žluté a bronzové barvě, o které je v poslední době mezi spotřebiteli největší zájem. Pro jejich sadbu si jezdí do Žatce, kde se na vegetativní množení mladých rostlin specializují. Oba tyto druhy vyrůstají v prostorných fóliovnících, přičemž chryzantémy k řezu jsou pěstovány ve volné půdě a chryzantémy skupiny „Multiflora“ na netkané textilii v kontejnerech opatřené kapkovou závlahou. Dnešní zákazník již umí ocenit, že veškeré zakoupené zboží, ať už balkónové rostliny, zeleninová sadba nebo chryzantémy, jsou 100 % čerstvé a pěstované v našich podmínkách bez nutnosti další aklimatizace. Jejich dalším vlastním produktem pěstovaným od semínka jsou limonky (Limonium sinuatum) a slaměnky (Helichrysum bracteatum), které obhospodařují na vlastních pozemcích, které jsou nedaleko od kamenných prodejen. Na nich se také rozkládají velké fóliovníky určené pro vypěstování chryzantém a vyvýšené záhony s letničkami, trvalkami a bylinkami. Další pěstební plochy slouží pro školkařské výpěstky a pro sázení mladých sazenic. Pro hrnkování jednotlivých druhů rostlin používají speciální substráty podle vlastní osvědčené receptury, které vznikly na základě mnohaletých zkušeností.

Rodinná tradice pokračuje
Nutno zmínit že jednou z daní rodinného podnikání je i částečná ztráta soukromí. Chapadla firmy dosahují až do přízemí vily, kde je umístěna vazárna, skladovací prostory a zázemí pro zaměstnance. Prostorný sklep pod obchodem pak slouží ke skladování řezaných rostlin v chladícím boxu, což je velmi výhodné i z ekonomického hlediska.
O chod celé firmy se téměř výhradně stará rodina. Během letní sezóny přicházejí posily z řad středoškolských studentů. Ti si tímto způsobem splní letní prázdninovou praxi, kterou musí absolvovat během studia na odborných školách jako je Česká zahradnická akademie Mělník (dříve Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola Mělník), Střední zemědělská škole v Brandýse nad Labem či Střední odborná škola stavební a zahradnická v Malěšicích. Rodině Benešových tak částečně ušetří trochu každodenní dřiny. Řady stálého personálu se v průběhu let rozrostly o další rodinné příslušníky, kteří pokračují v osvědčené tradici. Obě dcery jdou totiž ve šlépějích svých rodičů a sklízí úspěchy na floristických soutěžích. Tyto nasbírané zkušenosti zúročují při každodenní práci v květinovém obchodě a při prodejních akcích, které pořádají pravidelně dvakrát do roka. Tématem těchto seminářů bývají Velikonoce a Vánoce a jejich pravidelným čestným hostem je i mistr České Republiky ve floristice Petr Kopáč. Protože je obchod umístěn ve středně velkém městě, i tyto akce slouží k zapsání se do povědomí laické veřejnosti stejně jako další kroky které podnikají pro zviditelnění své firmy na trhu. Jako funkční se ukázalo pořízení vlastních svatebních katalogů, reklamních letáků a také pravidelná inzerce v Městských listech.

Plány do budoucna
Dobrá tradice a vybudovaný okruh stálých zákazníků podpořil firmu i v nelehké době, během uzavření mostů přes řeku Labe, které toto dvojměstí na několik let rozdělilo a tvrdě prověřilo většinu místních podnikatelů.
Vzhledem k výhodnému umístění prodejny přímo na hlavní třídě směřující do centra města probíhá zásobování obchodů několikrát denně, přičemž obnovení sortimentu se uskutečňuje i během polední přestávky, aby nebylo pohodlí zákazníků nikterak omezeno.
Sortiment i služby celé firmy se pružně přizpůsobují době a rozhodně nehodlají usnout na vavřínech. Jednou z dalších vizí, kterou nám majitelé prozradili je vybudování odděleného prostoru pro plánování svateb, kde bude zajištěno veškeré pohodlí a soukromí pro všechny zúčastněné. Toto není samozřejmě jediným plánem do budoucna, který je v dohledné době na programu, ale o tom co manželé Benešovi pro své zákazníky chystají se zajedeme podívat s odstupem několika dalších měsíců….

Text a foto Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down