16.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak to vlastně všechno bylo?

Letošní, již 41. ročník Mistrovství ČR ve floristice s názvem Děčínská kotva, už klepe na dveře. Pro tento rok vybrala odborná komise sjednocující téma celého mistrovství, které zní Květina jako dárek. Soutěžící budou mít za úkol vytvořit čtyři dekorace. Podrobné propozice ke třem z nich jsou dobře známy, specifikace k úkolu čtvrtému s názvem Na křídlech fantazie se soutěžící a jejich doprovod dozví těsně před jeho zahájením.

Jaká však je historie této soutěže? Pojem Děčínská kotva totiž není spojen pouze se soutěží v aranžování květin. První Děčínská kotva proběhla v roce 1968 a byla soutěží pěveckou. Zúčastnilo se jí 12 interpretů a hodnotící komisí byli tehdy diváci. Udělovala se zlatá, stříbrná a bronzová děčínská kotva za nejlepší píseň a nejúspěšnější zpěvák dostal navíc cenu udělenou Supraphonem. Společně s mezinárodním festivalem populárních písní Bratislavská lyra byla možností prosazení se nových talentů a ocenění těch již objevených v tehdejší Československé republice. K soutěži písničkové se postupně připojovala i klání další, např. kreseb, obrazů, poměřovaly se síly i ve sportu, např. ve fotbale.
Ta naše, floristická Děčínská kotva vznikla z popudu manželů Kubíčkových a s pomocí učitelů Střední zahradnické školy Děčín-Libverda v roce 1971. První ročníky se konaly v restauračním zařízení na Atlantiku, později se přesunula do děčínského společenského domu Střelnice. V roce 2008 se přestěhovala na zámek Děčín. S postupujícími opravami se floristé stěhují do zrekonstruovaných prostor, letos nově v jižním křídle zámku a přilehlých prostorách. Pro floristickou tvorbu, která je také jistým uměleckým vyjádřením, jsou reprezentativní zámecké prostory vyhovující.
Po změně režimu nejznámější pěvecký festival zmizel ze světa. Jenom naše, floristická Děčínská kotva zůstala, i díky pomoci nizozemských a německých sponzorů, kteří ji po pádu hlavního podporovatele, Plavby Labsko-Oderské, podrželi. Dnes je Děčínská kotva dokonce pouze naše a pouze ta floristická smí užívat tento název. Majitelem ochranné známky je SKF ČR.
Děčínská kotva dnes nefunguje pouze jako místo rozstřelu a vyhlášení těch nejlepších floristů. Je také místem setkání všech generací, názorů a pohledů, které se v moderní floristice vyskytují. Je místem diskuse nad problémy i místem jejich řešení. Potkají se zde zkrátka všichni ti, kterým na floristice jako oboru záleží a chtějí se podílet na jeho rozvoji. Tak ať se nám všem letos v Děčíně líbí ...

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down