09.07.2010 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrnkové rostliny ve floristice

Hrnkové rostliny si ve floristice již vybojovaly své místo a jejich obliba se stále zvyšuje. Je to určitě dáno nejen jejich trvanlivostí, jenž je ve srovnání s řezanými květinami podstatně vyšší, ale i estetickou hodnotou. O tom, které rostliny jsou vhodné pro použití ve floristické tvorbě, rozhoduje kromě estetického účinku také jejich charakter, individualita, nároky a další faktory, na něž florista musí při své práci stále pamatovat.

Každá hrnková rostlina má svoji nezaměnitelnost. Vlastnosti, které činí danou rostlinu nezaměnitelnou, můžeme označit charakterem dané rostliny. Ten je z velké části dán prostředím, v němž se rostliny běžně vyskytují. Od charakteru hrnkových rostlin se odvíjí i jejich hodnota. Hrnkové rostliny nám nabízejí důkaz o ohromné rozmanitosti tvarů, textur a barev. Najdeme mezi nimi i takové, jenž na nás zapůsobí více než řezané květiny.

Rozdělení hrnkových rostlin
Hrnkové rostliny můžeme rozdělit podle několika hledisek. Běžné zahradnické dělení do skupin je založeno na vzhledu rostlin, respektive na okrasné části, kterou se stávají jednotlivé rostliny zajímavé. Hovoříme o hrnkových rostlinách okrasných listem, květem a plodem.

Rostliny okrasné listem
Jak už název napovídá, tyto rostliny se pěstují hlavně pro své dekorativní olistění. Mohou tvořit i květ, ale ve většině případů však jejich květy bývají jen doplňkovou, krátkodobou ozdobou, často jsou nevýrazné a bez estetické hodnoty. Tyto rostliny jsou ceněné pro tvar, barvu nebo texturu listů.
Existuje mnoho různých tvarů listů, z nichž některé jsou skutečně výjimečné a zvláštní. Také velikost listů je velice různorodá a spolu s tvarem hraje důležitou roli v celkovém efektu, který rostlina vytváří. Mezi tvarově velmi zajímavé patří například listy Alocasia, jež mají kromě šípovitého tvaru navíc velmi zajímavou barevnost. Další tvarově zajímavou rostlinou je bezesporu Sansevieria cilindrica ´Skyline´. Má šedozelené masité listy, na nich po celé délce dlouhé tmavě zelené rýhy a navíc horizontální tmavě zelené proužky. Každý list je asi tři centimetry silnou součástí vějíře, jenž listy společně vytvářejí. Tato rostlina je vhodná do moderních interiéru bytů i kanceláří. Řada rostlin má také zajímavý okraj listů, od různě zvlněných (např. Asplenium nidus ´Antiguum Osaka´), přes zoubkované (Dizygotheca elegantissima) či pilovité a další. Rozměry listů se mohou pohybovat od maličkých velikosti špendlíkové hlavičky (Soleirolia soleirolii) až po extravagantní listy velké několik desítek centimetrů.
Textura listů může být lesklá, kožovitá, zvrásněná, ochmýřená, sametová, ostnitá nebo voskovitá. Může se měnit stejně jako tvary a barvy a dokáže poskytovat úžasné vizuální a dotykové efekty. Například Gynura aurantiaca ´Purple Passion´ má na listech jemné chloupky na omak vypadající jako by byly ze sametu. Listy peperómií (Peperomia caperata) jsou zase na povrchu hluboce vrásčité a zbrázděné. Ve floristice jsou samozřejmě nejvíce vyhledávané rostliny se zajímavou texturou listů, protože vnášejí do kompozice exkluzivitu.
Co se týče barvy listů, převažuje u většiny hrnkových rostlin zelená, ale i v zelených barvách se najde celá škála odstínů nejen v odrůdách, ale i v základních druzích. Jako příklad můžeme uvést srovnání tmavě zelených až do černa zbarvených listů známého Ficus elastica odrůdy ´Black Prince´ a světle zelených listů netíku (Adiantum radianum). Hrnkové rostliny okrasné listem však mohou být zbarveny do daleko větších bizarností než jsou jen odstíny zelené. Listy mohou být zpestřeny smetanovou, bílou či žlutou, ale i růžovou, červenou až purpurovou barvou, v některých případech jen podél okrajů, v jiných i po celé ploše listové čepele. Zbarvení může mít několik forem, buďto se na listech nachází ve formě skvrn, pruhů nebo se může seskupovat do určitých vzorů. Atraktivním zbarvením se může pochlubit celá řada břečťanů, fíkusů, dále pak rody Dieffenbachia, Dracaena, Hypoestes, Begonia a další. Ve floristice jsou rovněž hojně vyhledávané druhy, které vynikají zajímavou žilnatinou (Alocasia sanderiana, Calathea makoyana, Maranta leuconeura atd.). Mezi hrnkovými rostlinami ozdobnými listem můžeme opravdu najít celou řadu druhů představujících širokou škálu možností zbarvení, přičemž některé rostliny na nás působí dojmem, jako by ani v sobě neobsahovaly zelené barvivo chlorofyl, neboť klasická zelená barva se na nich skoro nevyskytuje. Takovou rostlinou je například kroton (Codiaeum variegatum), který má listy zbarveny až do křiklavých tónů červené, žluté, oranžové a hnědé. Je to způsobeno velkým obsahem jiných rostlinných barviv, jenž chlorofyl překryjí.

Rostliny okrasné květem
Stejně jako je nepřeberný výběr typů listů, jejich tvarů a zbarvení u hrnkových rostlin okrasných listem, existuje i velké množství rostlin ozdobných květem. Květy se vyskytují v široké škále barevného spektra. Jednotlivé květy hrnkových rostlin mohou být docela malé, dosahující estetického efektu velkým počtem (Kalanchoe, Campanula) ale i velké, buď jednotlivé nebo na stvolu. Výběr je zkrátka takřka nepřeberný. V některých případech se rostlina nepěstuje pro květ, ale pro jinou dekorativní část, která má vyšší estetickou hodnotu než květy samotné. Typickým příkladem je všem dobře známá vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), u níž se drobné žluté květy ztrácejí uprostřed oslnivě červených, smetanových nebo růžových listenů. Velká část sortimentu hrnkových rostlin okrasných květem nekvete během celého roku, u některých je jejich trvanlivost dána dobou kvetení, ale i tak mají své pevné místo květinářských obchodech. Využívají se především v příležitostné floristice: jarní cibuloviny pro velikonoční a jarní floristiku, hrnkové růže a gerbery jsou zase typické pro Den matek. V posledních letech značně stoupla obliba hrnkových orchidejí (Phalaenopsis, Oncidium, Miltonia).

Rostliny okrasné plodem Tyto rostliny mají své využití ve floristice hlavně díky tvorbě atraktivních plodů. Velikost těchto plodů je rozdílná v závislosti na druhu. V sortimentu najdeme rostliny, které tvoří malé plody ve formě drobounkých kuliček (např. Nertera granadensis), přes plody citrusů (Citrofortunella microcarpus), až po rostliny s plody značně velkými (palmy). Hrnkové rostliny okrasné plodem mohou být i sezónní záležitostí, proto jsou některé z nich vhodné například do podzimních dekorací (Capsicum Annuum, Solanum capsicastrum). 

 

Více informací a fotografií naleznete v časopise Floristika č. 4/2010.

 

TEXT Ing. Jana Jaroňová, FOTO www.floradania.dk

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down