12.09.2012 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Floristická tvorba a já

Vážení čtenáři časopisu Floristika, počínaje vydáním zářijového čísla se spolu budeme pravidelně setkávat na stránkách tohoto inspirativního dvouměsíčníku.
Moc se těším, že své znalosti spolu s aktualitami z tohoto oboru budu sdílet právě společně s Vámi.

Já osobně jsem se, jako mnoho dalších, poprvé s floristickou tvorbou setkala v rámci předmětu Vazačství na Střední zahradnické škole v Mělníce.Tento předmět se již po generace těší velké oblibě pro svou rozmanitost a pestrost. Studenti i jejich profesoři v těchto chvílích zapomínají na běžný stereotyp a svou energii a fantazii směřují do tvorby mnohdy nečekaně velkolepých aranžérských děl.
Floristika mě natolik učarovala že jsem se jí intenzivně profesně věnovala během studia na vysoké škole. Díky mnoha příležitostem jsem získala nejen spoustu zkušeností a inspirace, ale tato tvůrčí činnost mi učarovala natolik, že se stalo mým velkým koníčkem.
Cením si možnosti objevovat stále nové variace květin a barev v kombinaci s materiály, které by se na první pohled mohly zdát dohromady zcela nesourodé. Výsledkem jsou ale neuvěřitelně efektivní kompozice, které nejen zaujmou, ale i podtrhnou sílu daného okamžiku.
V době svých floristických začátků jsem také zaznamenala, že kromě notoricky známého označení „Květinářství“ pro všechny obchody zabývající se prodejem květin, vznikají také provozovny s označením typu: Floristické studio, Floristický design, Floristický servis a mnoho podobných, které povyšují pouhý prodej květin na uměleckou tvorbu.
Začátky tohoto posunu spatřuji po otevření hranic v roce 1989, kdy se k nám začaly hojně dovážet rozmanité typy květin, které jsme do té doby byli zvyklí vídat jen ze zahraničních časopisů. Velmi rádi a rychle jsme si zvykli na široký výběr a celoroční přísun všech druhů čerstvých květin. Mimoto započal čirý import pestrého sortimentu hrnkových rostlin, doplňkové zeleně a především, pro nás dosud neznámých, typů floristických doplňků.
Dalším zásadním krokem kupředu po pádu železné opony, kterou nelze nezmínit, je neomezená možnost účasti na různých seminářích, zahraničních výstav a veletrhů. Právě ty floristům významně napomáhají k prohloubení znalostí a podporují sdílení zkušeností s kolegy z oboru.
Načerpané inspirace pak vnášejí do tohoto relativně mladého, umělecky zaměřeného směru nový náboj a dávají vznikat stále novým technikám a trendům, které mezi odbornou veřejností nacházejí čím dál větší oblibu.
Díky stránkám tohoto časopisu budete i Vy, mým prostřednictvím, neustále v centru dění nejen české floristické scény. Bude mou snahou, abyste zde načerpali mnoho inspirací a popustili uzdu své kreativity, kterou pak uplatníte ve Vaší vlastní floristické tvorbě.

Přeji Vám mnoho krásných chvil strávených s plnou náručí květin a odvahu svou fantazii měnit ve skutečnost
Vaše Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down