10.07.2012 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Floriade 2012 stojí za návštěvu

Kdy by neslyšel o světové zahradnické výstavě? Floriade se koná jednou za deset let a místem jejího konání je tradičně zahradnická velmoc Nizozemsko. Letošní šestý ročník se koná nedaleko německých a belgických hranic v regionu Limburg.

Toto umístění nebylo vybráno náhodně. V dojezdové vzdálenosti dvou hodin se totiž vyskytují velkoměsta jako Eindhoven, německý Düsseldorf či Essen a nabízí se tak potenciál 30 milionů lidí.

Zaujme i floristy
Na návštěvníky zde čeká 66 hektarů, z nichž 40 je přístupných veřejnosti. Výstava je rozdělena do pěti sekcí, vzájemně oddělených vzrostlým lesním porostem. Každá oblast má své vlastní ztvárnění, program a aktivity. Každý den je připraven zajímavý program pro mladé i dříve narozené – hudba, tanec, divadlo, literatura, výtvarné umění atd.
Na ploše byly vystaveny dvě budovy, které zde zůstanou i po skončení veletrhu. První z nich, která se tyčí hned nad hlavním vstupem je nazývána Innovatoren. Ukrývá se v ní organizační tým. Druhá, s poetickým názvem Villa Flora, je součástí tématického celku Green Engine (Zelený motor). Tato sekce přináší ukázky, jak se efektivně dají skloubit příroda a průmysl, na první pohled dvě neslučitelné věci. Její součástí je podle pořadatelů největší vnitřní květinová výstava v Evropě. Své produkty zde představují takové producentské giganty jako Thajsko, Bolívie či Izrael. Tento pavilon by po ukončení výstavy měl sloužit jako kanceláře a výstavní prostory.

Již šesté opakování
První Floriade se uskutečnila v roce 1960 v Rotterdamu a shlédly ji tři miliony návštěvníků. Druhá se konala v roce 1972 v Amsterdamu a navštívilo ji pět milionů lidí. Tehdy se jednalo o největší výstavu svého druhu na světě. V roce 1982 proběhla opět v Amsterdamu. V roce 1992 se konala ve městě Zoetermeer a byla jedinečná svou sochařskou výzdobou. Celkem se výstavy zúčastnilo 3,3 milionu lidí. V roce 2002 při 5. ročníku v Haarlemmermeer vidělo výstavu přes dva miliony návštěvníků. Tématem bylo „umění v přírodě“ a velkému zájmu lidí se těšila 30 metrů vysoká umělá přírodní vyhlídková pyramida. Této výstavy se účastnila i Česká republika s expozicí propagující české lázeňství. Dosáhla velkého úspěchu – získala 2. cenu od vedení Floriade v soutěži národních expozic. Tato výstava skončila pro pořadatele finančním propadem. Organizátoři proto zvolili pro letošní ročník odlišnou strategii a maximalizovali snahu přilákat více návštěvníků.

Více tipů a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 3/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down