02.07.2010 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fantazii se meze nekladou

Základním materiálem pro práci floristy jsou bezesporu rostliny. Hrnkové, řezané, všech barev, odstínů i velikostí. Při jejich zpracování a prodeji se však neobejdeme bez pomocných materiálů. Dráty na fixaci, stuhy na dozdobení, aranžovací hmota na upevnění, papír na balení – to a mnoho dalšího nemůže postrádat žádný květinový obchod ani studio.

A právě na tento materiál se specializuje společnost Nixe, s. r. o., dodavatel módy pro květiny a dárky. Do jejich provozovny, umístěné v malé vísce Radošovice nedaleko Strakonic, jsme se vydali načerpat inspiraci pro letošní rok.

Hitem jsou látkové stuhy
Na otázku, jaké zboží je v poslední době odběrateli nejžádanější, odpověděla Andrea Hurská, která má na starosti nákup materiálu a kontakt s velkoobchody. „V posledních letech se do popředí zájmu zákazníků dostávají stuhy z přírodních materiálů jako je juta či látka, absolutní novinkou v sortimentu jsou stuhy plstěné. Odklonu od umělých plastových stuh jsme si všímali na veletrzích v cizině již delší dobu a v posledních dvou letech tento trend nastává i v České republice.“ A jelikož v Nixe se snaží plnit přání svých zákazníků ještě než je vysloví, na změnu v požadavcích zákazníků se připravili. Postupem doby získali kvalitní dodavatele z Německa či Itálie a látkové stuhy dnes nabízí ve všech šířích, barvách i provedeních. Pořídili i speciální stroje na potisk těchto stuh. Dva stroje pracují s odlišným pracovním mechanismem. Vyšší flexibilitu nabízí stroj rotační, jehož tiskařské štočky se vzory si mohou vyrobit přímo v Nixe. K dalším výhodám patří potisk až šesti barvami a možnost tisku oboustranného. Využívají jej především pro zakázkový tisk reklamních agentur. Jeho nevýhodou je, že neumožňuje potisk silnějších stuh a v poslední době žádaných plastických (pufovaných) vzorů. Oboje však dovede druhý stroj na potisk pracující na bázi sítotisku. K jeho nevýhodám však zase patří možnost potisku pouze ve dvou barvách současně. Výroba sítí se vzory je zadávána externí firmě, čímž se výrobní proces i mírně prodraží. Stroj je ovšem specialistou na moderní pufované vzory, které vznikají použitím speciální barvy a techniky vysoušení. Ta nanesený vzor mírně „nadzvedne“.
Vzory pro oba stroje vychází z práce vlastní grafičky a navazují na módní trendy načerpané v zahraničí, na přání zákazníků a přicházející roční období. Jak říká Andrea Hurská: „Český zákazník je velmi konzervativní a přicházející módní trendy není často ochotný vstřebat. Vzpomeňme si například na černé Vánoce ...“ Proto je potřeba mít v zásobě dostatek tradičních barev, potisků i materiálů, aby všichni zákazníci byli spokojeni. Množství vzorů a barevných provedení jen těžko někdo spočítá a dennodenně vznikají návrhy nové.
Co by mohli čeští zákazníci ocenit, jsou plstěné stuhy. V sortimentu jsou absolutní novinkou a možností jejich použití je mnoho. Hodí se k přízdobě kytic, hrnkovek i k omotání věnce. Jelikož jsou vyráběny z vlny, splňují i nároky moderních odběratelů na přírodní materiály. V nabídce jsou v barvě zelené, bílé, žluté, bordó i červené, ale i ve dvou a vícebarevném provedení.

Nejen pro floristy
Floristé však nejsou jedinými zákazníky Nixe. Dodávají i mnohým papírnictvím, supermarketům a dárkovým službám. K nim směřují především polypropylenové obaly, fólie a papíry na balení dárků, různé stuhy a doplňky. Obaly jsou vyráběny ze zakoupených rolí průhledné, neprůhledné nebo metalické fólie. Druhé dvě jmenované je možno využít přímo k výrobě konečného produktu. Průhledné mohou být také rovnou zpracovány, ale vlastní výrobě většinou předchází potisk vzorem. Velikost těchto výrobků vychází ze šíře role, která je maximálně 70 centimetrů. Nejprodávanějším rozměrem u potištěných archů je 100 x 70 cm. Pro zákazníky z hypermarketů je potřebné výrobek polepit štítkem s potřebnými údaji, na což je jeden ze dvou strojů na výrobu sáčků, jimiž je Nixe vybaveno, přizpůsoben. Přímo v Nixe se vyrábí sáčky s plochým dnem, ty s křížovým nakupují. Podobně se vyrábí i celofánové obaly na kytice. I přes to, že zájem o ně se v posledních letech velmi snížil, velmi často na ně narazíme na květinových vazbách nabízených v supermarketech a na benzinových pumpách.
I plastové stuhy se vyrábí z těchto velkých rolí rozřezáním na potřebné šíře. Mohou být také potištěny, ale se nižší zájem spotřebitelů o plastové stuhy obecně snižuje i poptávku po jejich potisku. Role jsou i základem rondelů, které se po nařezání na potřebnou šíři vysekávají přes formu. Mohou být nejen plastové, ale i papírové.
Zajímavým a poptávaným sortimentem pro papírnictví a dárkové služby jsou zdrhovací stuhy. Pro jejich výrobu si nechali v Nixe postavit stroj přímo na míru, který je schopen každou vyrobenou stuhu opatřit štítkem s identifikací zboží. Výroba je možná v mnoha šířkách, barevných provedeních i v kombinaci barev.

Jdeme s dobou
Největší nápor přichází klasicky před Vánoci, v termínu od konce srpna do prosince. Na tento kolotoč navazuje sezóna druhá, která pokračuje do Velikonoc. V průběhu této doby jsou nejčastějšími zákazníky květinářské obchody a studia. K nim směřují produkty jako stuhy, zápichy, zmiňovaná ronda, podložky pod květiny či balicí papíry. Obecně se zvyšuje poptávka po přírodních produktech jako je sisal, rafie nebo juta. V kurzu jsou i papírové květníky, které slouží jako levný, ale vkusný obal na hrnkovky a rostlinu neobyčejně oživí. Floristé si zvykli také na práci s organzou. Její barevná škála je obrovská a v Nixe ji nabízí ve 40 různých odstínech. V prodeji jsou stuhy, látky a pytlíky z organzy. Podobným, ale levnějším materiálem je netkaná textilie (vlizelin), jíž je možno využít na svatby. V nabídce je ve 30 barevných provedeních.
Sortiment doplňují různé špendlíky, korálky a přízdoby, bez nichž se žádná květinka neobejde.
Pokud jsme ve výčtu nabízeného zboží něco opomněli, omlouváme se. Sortiment Nixe je zkrátka široký. O tom se můžete sami přesvědčit v internetovém obchodě společnosti na www.nixe.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down