08.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Extravagantní kytice

Každý někdy potřebuje zaujmout. Vedle netradičního oblečení, účesu či doplňků můžeme využít i extravagantní kytici, kterou nikdo nepřehlédne. Zaujmout může velikostí, tvarem či zvoleným rostlinným materiálem.

Může se jednat o jakoukoliv floristickou práci, nejčastěji ji však vytvoříme alespoň částečně ve formálně lineárním stylu. Ten přináší výrazný kontrast linií, barev a tvarů. Kytice či přízdoba jednoho květu nespolkne mnoho rostlinného materiálu. Při tvorbě však musíme zachovávat potřebné estetické principy, aby vytvořená dekorace působila vyváženě a harmonicky.

Základem je vždy rostlinný materiál
Netradičního až extravagantního působení kytice dosáhneme nejčastěji volbou výrazného rostlinného materiálu a dáváme dostatečně vyniknout jeho tvarům a liniím. Sáhneme po exotických květinách s tvarově nebo barevně zajímavým květenstvím, které v dekoraci zaujmou dominantní postavení. To může nést i speciální zeleň a plody jako Ananas, Cyperus či Dracaena. V popředí stojí forma rostliny či její části. Výrazné linie dekorace neprobíhají náhodně, ale vytváří kontrasty.
Součástí dekorace je i dekorační materiál přírodního nebo umělého charakteru. Ten dotváří její celkový vzhled a podtrhuje krásu použitých květů.

Dbejme na vyváženost kytice
I přes to, že při tvorbě extravagantní kytice sáhneme po větší doplňkové zeleni či extrémně dlouhých stoncích zakončených výrazným květenstvím, stále musíme mít při její tvorbě na paměti poměr její šířky a výšky a délku stonků pod úvazkem vzhledem k celkové výšce kytice. Pouze správné dodržení těchto poměrů zaručuje vytvoření vyvážené a harmonicky uspořádané práce.
Pozornost musíme věnovat i kompozici kytice. Zvolené druhy rostlin, které jsme vybrali spolu musí vytvářet harmonický či kontrastní celek. Pokud volíme výrazný květ či rostlinu, doplňkový materiál by měl být méně nápadný, aby zvolenou dominantu podpořil, ne zastínil.
Na následujících stránkách můžete obdivovat kouzelné kytice, které v rámci Československé květinové show pořádané na Dnech slovenské kultury v Moravské Třebové vytvořila Marie Bittnerová, Honza Komzák a Ivan Bednárik.

Více tipů a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 1/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down