21.03.2011 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EUROPA CUP 2011 – přípravy jsou v plném proudu

EUROPA CUP je nejprestižnější evropskou soutěží v oboru aranžování květin, která se koná jednou za čtyři roky ve vybrané členské zemi mezinárodní floristické asociace FLORINT. Soutěž je prestižním evropským srovnáním dovedností, zručnosti a kreativity mezi předními floristy všech přihlášených zemí, a to v kategorii profesionálů.

V roce 2011 proběhne 17. mistrovství Evropy ve floristice EUROPA CUP v České republice. Pořadateli EUROPA CUPu, který se u nás uskuteční poprvé, jsou statutární město Havířov a Svaz květinářů a floristů ČR. Zástupci města Havířova a Svazu květinářů a floristů ČR si pořadatelství vybojovali v říjnu 2009 v Lillehammeru. Pro floristiku v celé Evropě je tato akce vždy velkou příležitostí pro propagaci celého oboru a navázání kontaktů. Zatímco město Havířov je organizátorem celého klání, Svaz květinářů a floristů ČR na sebe přebírá funkci odborného garanta – vytváří propozice, je v přímém kontaktu s organizací FLORINT a následně i se soutěžícími a koriguje přípravné práce.

Místa konání floristického klání
EUROPA CUP 2011 se odehraje hned na několika místech města Havířova (http://www.havirov-city.cz/), které leží na severní Moravě nedaleko Ostravy. Na základě rozhodnutí technické komise EC 2011 (2. 9. 2010) se hlavním soutěžním prostorem stane Městská sportovní hala Slavie, ale podíváme se i na náměstí Republiky. Vše pak završí soutěžní práce, které vzniknou přímo před očima diváků u příležitosti slavnostního večera v Kulturním domě Petra Bezruče.
Od 31. 8. do 5. 9. 2011 se soutěže zúčastní až 24 floristů z 24 zemí, zejména evropských. Českou republiku bude reprezentovat Jaromír Kokeš (studio AMMI Brno) – MISTR ČR ve floristice 2010. Svého zástupce budeme mít v technické komisi (Ing. Michal Haut) i v hlavní hodnotitelské komisi (Ing. Jiří Martinek, Ph.D.).

Soutěžní disciplíny
A nyní nahlédněme do zákulisí příprav soutěžních úkolů, které se v době uzávěrky tohoto vydání rovněž dokončovaly. Reprezentanti jednotlivých států budou soutěžit celkem v šsti disciplínách, které je provedou nejen historií města Havířova, ale i historií české hudby.
Hned dva soutěžní úkoly budou odrážet historii mladého města Havířova a jeho vztah k uhlí a květinám. Disciplína s názvem Vítejte v mladém městě bude představovat květinovou dekoraci stolu, která by měla určitým způsobem evokovat nejmladší město ČR. Soutěžící vytvoří tuto dekoraci na přivítanou se svým hostitelem. Důležitou květinou bude v tomto případě gerbera, představující jeden z malých atributů města. Dalším úkolem spojeným s uhlím a Havířovem bude disciplína Od uhlí ke květům, ve které musí soutěžící vytvořit aranžmá z rostlinného materiálu vhodného do exteriéru s použitím hrnkových rostlin, určeného pro výzdobu centra města. Veškeré materiály pro tuto disciplínu dodává organizátor akce. Velká prostorová práce ve volném stylu je na soutěži zastoupena disciplínou ve znamení 170. výročí narození Antonína Dvořáka (8. září 1841), s podtitulem Symfonie v květech. Soutěžící se musí inspirovat dílem Antonína Dvořáka, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů všech dob. Aranžmá by měla evokovat jeho hudební dílo, např. symfonické básně, kantáty či opery. V žádné floristické soutěži nesmí chybět svatební téma. Disciplína Svatební kytice zahrnuje kytici nebo dekoraci pro nevěstu nahrazující kytici, která je inspirovaná barvami loga soutěže EUROPA CUP 2011. Svatební kytice či dekorace musí být vytvořená takovým způsobem, aby nevěsta mohla aranžmá nést nebo držet v ruce. Mezi povolené barvy a jejich odstíny květin patří žlutá, oranžová, červená a zelená. Celé klání završí slavnostní společenský večer, v jehož programu najdou své místo i dvě poslední disciplíny soutěže. Velmi atraktivním aranžmá bude zajisté Klobouk pro Lízu Doolitlovou na dostihy v Ascotu. Úkolem soutěžících bude vytvořit z dodaného materiálu přízdobu klobouku podle vlastní fantazie pro hlavní hrdinku z muzikálu My Fair Lady. Závěrečné Překvapení pak bude květinové poděkování soutěžících nejvýznamnějšímu sponzorovi celé soutěže. Úkol bude podrobně specifikován v zadání na začátku této disciplíny, při předání boxů s materiálem. Veškerý materiál pro obě disciplíny bude dodán organizátorem soutěže.
Detailní znění propozic bude zveřejněno po finálním odsouhlasení organizací FLORINT začátkem roku na www stránkách soutěže a bude rovněž publikováno v odborném tisku. Pro všechny návštěvníky floristické soutěže EUROPA CUP je připraven bohatý doprovodný program. Podrobné aktuální informace o tomto mistrovství Evropy ve floristice budou průběžně umísťovány na adrese: www.ec2011.eu.

Text Ing. Jiří Martinek, Ph.D.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down