28.04.2009 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Devětkrát tisíc květů pro ministry

Od ledna do června roku 2009 předsedá Česká republika Radě Evropské unie. Znamená to pro ni nejen jednání v rámci členských států a také se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi, ale i přípravu a řízení všech zasedání Rady EU a jejích pracovních výborů. Celkem čtrnáctkrát se na vrcholných jednáních v ČR postupně setkají nejvyšší zástupci jednotlivých zemí unie a je více než vynikající zprávou, že naši floristé budou u toho. Tedy samozřejmě nepřímo – prostřednictvím svých květinových aranžmá.

Během půlročního českého předsednictví se uskuteční čtrnáct neformálních zasedání ministrů v různých regionálních městech České republiky a každé z nich znamená přítomnost sedmadvaceti ministrů daného oboru. Pětici mimopražských mají, alespoň co se květinové výzdoby týče, na starosti krajské úřady a místní floristé. Devět jednání konaných v Kongresovém centru v Praze nese na svých bedrech společnost Karafa s. r. o., přičemž samotnou výzdobu fyzicky realizují firmy Mimosa s. r. o. (Josef Kulman, Lucie Kulmanová) a Jarmila Pejpalová – Floraservis.
A jaké byly požadavky zadavatele? „Důraz byl kladen především na profesionalitu a zkušenost a chtěli jsme také vidět grafický návrh výzdoby, která měla být dokonale sladěná s logem českého předsednictví, jednotlivými prostory a dalšími dekoracemi umístěnými v Kongresovém centru. Neméně důležitým faktorem byl samozřejmě také finanční rozpočet,“ vysvětluje Miroslava Žilková z Úřadu vlády. Logo českého předsednictví se skládá z různobarevných písmen a číslic na bílém podkladě (koberci, tabulích a panelech), takže i pro květinová aranžmá zvolili floristé jako jednotící prvek bílou barvu. Bílé jsou jednak nádoby, které jsou všechny ve stejném moderním designu a umožňují umístění hrnkových i řezaných rostlin a jednak proutí. To propletené drátem tvoří základ jednoduché konstrukce, jejíž tvar je možno podle potřeby různě obměňovat a stejně jako nádoby bude použito při všech devíti zasedáních. Bílou barvu potom doplňuje jen zelená (v případě dekorací z hrnkových rostlin) anebo i další barvy květů zvlášť vybírané pro každé jednotlivé zasedání. Vše musí skvěle ladit, takže barvami se v dekoracích z řezaných květin příliš nehýří a dominantní je vždy jen jediná. Například během prvního jednání se ministři mohli kochat pohledem na oranžovou krásu strelícií, antúrií a guzmánií a další skupina se ocitla v divoké červeni Heliconia, gerber a barvené Gypsophila téměř ve chvíli, kdy se v hlavách floristek zrodil nápad decentní na kombinaci v barvách EU (Delphinium, Aconitum a chryzantémy). Ministři zasedající na začátku léta se zase mohou těšit na příjemné ochlazení v podobě sněhobílých květů. Důležitým kritériem pro výběr květin však nejsou jen požadavky zadavatele a logo českého předsednictví, ale také jejich trvanlivost. V Kongresovém centru je totiž poměrně teplo, a tak by některé květy nemusely dvoudenní maratón jednání vydržet. Celá výzdoba (jednací sál, prostory pro tiskovou konferenci a catering) se skládá z devatenácti dekorací, z nichž větší část tvoří vysoká aranžmá (2,5 až 3 m), ve kterých je právě z důvodu trvanlivosti třeba umístit květiny do ampulí. Mezi stoly jednajících jsou připravovány protáhlé dekorace vypichované do několika podlouhlých nádob. Zatímco v prvním případě je třeba opravdu vysokých aranžmá schopných upoutat i v poměrně prostorných místnostech Kongresového centra, výška nízkých dekorací je omezena nutností umístit doprostřed jednacího sálu také kamerové systémy. Na každé z výzdob se podílí přibližně desítka floristů a jejich rukama projde více než tisíc květů. Z doplňkové zeleně jsou použity rovněž trvanlivější rostliny, jako je například Aspidistra, Steelgrass nebo listy strelície. Zkrátka pěkný příspěvek šikovných českých floristů ke zdaru českého předsednictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down