11.12.2008 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dekorace pro adventní a vánoční období

Vánoční svátky patří k nejstarším křesťanským svátkům. Jejich historie sahá do doby pohanské, kde byly zasvěceny slunci, symbolu věčného vítězství života nad smrtí a světla nad tmou. V křesťanském světe byly Vánoce uznány jako oslava narození Ježíše Nazaretského ve 4. století papežem Liberiusem v Římě, odkud se postupně šířily do celého křesťanského světa.

Mezi hlavní symboly Vánoc patřily betlémy s jesličkami, jejich tradice pochází z roku 1223, kdy svatý František z Asisi v italské Umbrii zinscenoval živý betlém. V Čechách se podle dochovaných záznamů objevil první betlém v roce 1560 v dominikánském kostele sv. Klimenta, teprve až ke konci 18. století se rozšířily jesličky i do domácností. Betlémy lze považovat za hlavní symbol Vánoc až do začátku 19. století, kdy začíná vzrůstat obliba vánočního stromku, která se dochovala do dnešních dnů.
Přestože nazdobený vánoční stromek nadále zůstává hlavní dekorací našich příbytků, k navození vánoční atmosféry přispívají i vánoční svícny, girlandy a adventní věnce. Kromě tradičního zpracování těchto dekorací využívá současná adventní a vánoční floristika při jejich zhotovení nové materiály a techniky. Přinášíme několik typů k obohacení domácnosti, více jich najdete v tištěné formě časopisu.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down