26.07.2013 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Děčínská kotva vzdala hold Otto Wichterlemu

Ve dnech 15.–16. května se konal v reprezentativních prostorách zámku Děčín 42. ročník Mistrovství floristů České republiky v aranžování květin – Děčínská kotva 2013. Soutěžního klání se v kategorii junior a senior zúčastnilo celkem 21 soutěžících. Své floristické dovednosti a vědomosti porovnali ve čtyřech soutěžních disciplínách.

Hlavními organizátory nejprestižnější domácí floristické soutěže byla Střední škola zahradnická a zemědělská Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda a statutární město Děčín. Vyhlašovatelem soutěžní akce je tradičně Svaz květinářů a floristů ČR. Celá akce proběhla rovněž pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla, ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, prezidenta Agrární komory ČR Ing. Jana Veleby a prezidenta Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR Václava Poláška.
Letošní ročník Dečínské kotvy se uskutečnil v rámci projektu „Floristika čtyřmi smysly“, který byl financován z prostředků Evropské unie v rámci podpory z Fondu malých projektů EUROREGIONU ELBE/LABE.
Soutěžní disciplíny
Nosným tématem čtyř soutěžních disciplín byla Pocta Otto Wichterlemu připomínající 100. výročí narození tohoto významného českého vědce světově proslulého zejména svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček.
První soutěžní disciplínou nazvanou Čistá jako sklo se stala vazba svatební kytice. Úkolem soutěžících bylo kromě květin zakomponovat do vazby průhledné, průsvitné či lesklé materiály, které nějakým způsobem evokují sklo. Druhým úkolem se soutěžícím stala tajná práce – přízdoba plastových brýlí umělohmotnými květinami a dekoračními přízdobami. Poslední disciplínou prvního soutěžního dne bylo zhotovení vázané kytice pro nevidomou či slabozrakou osobu, která by svojí výraznou texturou, strukturou či barvou byla atraktivní pro zrakově postiženou osobu.
Druhý den mistrovství patřil poslední čtvrté a časově nejnáročnější disciplíně, v rámci které měli soutěžící zhotovit prostorové květinové aranžmá na téma Pocta Otto Wichterlemu pro výzdobu hlavního konferenčního prostoru na výročním sjezdu České kontaktologické společnosti.
Hodnocení soutěžních prací proběhlo podle stobodového hodnotícího systému Evropské federace profesionálních floristických asociací FLORINT. Hodnocení prací v kategorii senior se letos zhostila Jarmila Pejpalová, Eva Vaňková, Tatiana Kuťková, Petra Hentschelová (SRN) a Jiří Martinek. Porota ve složení Růženy Bubeníčkové, Janky Vargové, Mandy Weberové (SRN), Luboše Dobrovolného a Róberta Bartolena hodnotila práce juniorů. Na dodržení propozic dohlížela technická komise ve složení Miloty Murčové, Michala Hauta a Ondřeje Štěpánka.
Vyhlášení výsledků
Slavnostní vyhlášení výsledků 42. ročníku Mistrovství floristů České republiky se konalo v rámci slavnostního galavečera v hlavním sále děčínského zámku za přítomnosti vzácných domácích i zahraničních hostů, mj. velvyslance Venezuely Victora Juliána Hernándeze Leóna, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka či primátora statutárního města Děčín Františka Pealanta a zástupců organizátora a vyhlašovatele soutěže ředitele Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda Ing. Libora Kunteho, Ph.D., a předsedy Svazu květinářů a floristů ČR Ing. Jiřího Horáka.
Celkovým vítězem v kategorii junior se stala studentka České zahradnické akademie Mělník Nela Novotná, která zároveň získala titul Mistr florista ČR 2013 v kategorii junior pro rok.
V seniorské kategorii si celkové vítězství a titul Mistr florista ČR 2013 odnesl Martin Rubeš za společnosti Flowerbed s. r. o., Lanškroun. Cenu děkana Zahradnické fakulty v Lednici, Mendelovy univerzity v Brně za inovaci v aranžování květin si odnesl Martin Horáček z pražského Květinového studia Bubeníčková s. r. o. Redakce časopisu Floristika (vydavatelství Profi Press s. r. o.) udělila cenu za nejkreativnější aranžmá Jindřišce Kadrnkové z děčínského květinářství Květiny Jindřiška.
Slavnostního galavečeru se rovněž zúčastnila manželka Otty Wichterleho, paní Linda Wichterlová, která předala cenu za nejlepší aranžmá na téma Pocta Otto Wichterlemu soutěžící ze Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda, Veronice Linhartové.
Slavnostním večerem hudebně prováděla kapela Základní školy Na stráni Yxes Joke z Děčína, mezinárodně úspěšná, zrakově postižená klavíristka Ráchel Skleničková a hlavní hudební hvězdou večera se stala populární zpěvačka Petra Janů.
K navození slavnostní atmosféry rovněž přispěla velkolepá květinová výzdoba zámku v podání Lucie Kulmanové a Jaromíra Kokeše
Doprovodné akce
Děčínská kotva není pouze soutěžní akcí. V rámci konání mistrovství v aranžování květin proběhl odborný floristický seminář českého floristy působícího ve Švýcarsku Ondřeje Vystrčila. Páteční dopoledne bylo věnováno zážitkovému dnu pro zrakově postižené spoluobčany, který ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR připravili pedagogové a studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a vyučujících ze Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda. Všechny soutěžní práce mohli rovněž zhlédnout návštěvníci Děčínských slavností, které se konaly 18.až19. května. V průběhu dvou dnů zavítalo na floristickou výstavu přes 7500 návštěvníků.

Občerstvení v rámci slavnostního večera zajistila společnost Kostelecké uzeniny a. s.

Text Arnošt Jílek,  foto archiv redakce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down