18.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cymbidium – výjimečná květina pro vzácné příležitosti

Z úpatí Himálájí pochází Cymbidium, exoticky půvabná orchidej, která je právě díky svému původu v chladném podnebí značně odolná. Pěstitelům se podařilo vyšlechtit mnoho různobarevných odrůd, ale tato květina zákazníky okouzlí nejen úchvatými barvami, ale i luxusním vzhledem, jemnými liniemi a omamnou vůní. Variabilita i překrásný tvar této orchideje umožňuje floristům předvést všechnu nápaditost a zručnost. Mnoho zákazníků řezané Cymbidium volí k vyjádření citů a pocitů: lásky, náklonnosti, obdivu či přátelství.

I když orchidejí existuje několik tisíc druhů, jejich kultivace je poměrně náročná a drahá. Cymbidium nalezneme v sortimentu ve dvou skupinách – velkokvěté orchideje s květním stvolem o délce padesát až sto centimetrů a květem větším než 9 cm a miniaturní (malokvěté) orchideje s květem menším než devět centimetrů a květním stvolem dlouhým od 30 do 60 cm. Cymbidium je dostupné prakticky celoročně, i když některé odrůdy (např. bílé, žluté, zelené, růžové a vínové) jsou dodávány na trh především od poloviny března do poloviny června. Jiné odrůdy jsou zase v nabídce od září do konce června a v průběhu letních měsíců se na trhu téměř nevyskytují. Kromě uvedených lze koupit tuto květinu také v červené, hnědé a oranžové barvě.
Po dovezení řezaného Cymbidia do prodejny je ideální odstranit ampuli, odříznout přibližně jeden centimetr květního stvolu a postavit květiny vzpřímeně do čerstvé vody. Pokud stonky černají, znamená to, že vstřebávají nedostatečné množství vody. V takovém případě je třeba konce stonků ještě seříznout a pokud orchidej vadne, lze ji oživit ponořením do teplé vody. Cymbidium je možno skladovat dva až pět týdnů při ideální teplotě 8 až 12 °C. Zákazníky upozorněte, že jim květina vydrží déle, pokud teplota v místnosti příliš nepřekračuje hranici 20 °C.

Více inspirace najdete ve Floristice číslo 3.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down