01.07.2009 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chryzantéma – květina mnoha variací

Chryzantémy nejsou obdivovány pouze pro množství kultivarů a širokou nabídku barev, každý jednotlivý květ má své kouzlo. Jako řezaná květina získala chryzantéma oblibu po roce 1960. Původní typické smuteční využití se díky neskutečné rozmanitosti změnilo a dnes využíváme chryzantémy ve všech kyticích či dekoracích. Na trhu je najdeme po celý rok a staly se po růžích druhou nejoblíbenější květinou.

A nenajdeme je pouze ve floristice. Na Dálném východě používají květů chryzantém k produkci nasládlého čaje zvaného Jú Hu Chá. Ten má údajně chladící efekt, což přijde vhod především v parných letních dnech. Využívá se jej v čínském lidovém léčitelství pro snížení horečky a celkovému zotavení z chřipky. Zelené listy Chrysanthemum coronarium jsou zde zase tradičně využívané jako listová zelenina či jako oblíbená pochoutka smažené s česnekem a zázvorem. Ale pozor – chryzantémy, které známe my, jsou určené především ke zdobení našich příbytků.
Již třetím rokem představuje Asociace německých floristů (Fachferband Deutscher Floristen) své moderní představy o mnohostranném využití chryzantém. Pod vedením Manfreda Hoffmana představila Julia Hellerová, Sarah Marxová a Oliver Ferchland inspirace pro každou příležitost. Letošním tématem v rámci chryzantémové kampaně Holandské květinové kalendáře se stalo just friends, just living, just fashion ... just chrys!
Téma pokrývá nejdůležitější oblasti lidského života – přátele, žití a módu. Chryzantémy se uplatní v síti přátelství a vzájemných vztahů, využijeme je při výzdobě interiérů či důvtipného doplnění šatů. Zkrátka nás mohou provázet na každém kroku. Inu, posuďte sami.

 

 

 

 

 

 

 

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi Floristika 3/2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down