08.10.2013 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cesty k podnikání bývají překvapivé

Moje setkání s floristy obvykle začíná výčtem vystudovaných škol, absolvováním seminářů a poté dlouhých let příprav než uzraje konečné rozhodnutí, že nastal vhodný čas k podnikání v oboru. Setkání s paní Violou Zeithamlovou mě ohromilo tím, že její příběh začíná právě naopak …

Láska k umění a tvořivosti v ní dřímala již od mládí, během studií se však vydala cestou jistoty a svou budoucnost nechala osudu. Po vystudování všeobecného gymnázia a následně střední školy s managerským zaměřením se věnovala mateřským povinnostem a po mateřské dovolené začala přemýšlet, jakou cestou se vydá dál. Byla si vědoma, že touhu uplatnit svůj talent musí skloubit s péčí o rodinu, to byl základní předpoklad pro její budoucí osudové rozhodnutí. Tato kritéria byla stěžejní při výběru vhodného druhu podnikání, ve kterém ji od počátku velmi podporoval i její manžel, který je pro ni dodnes naprosto nepostradatelný při přípravách a realizacích různých akcí.
Jakožto ženu mě zcela odzbrojila zapojením obyčejného selského rozumu. Nastal den, kdy se rozhodla učinit zásadní posun ve svém životě. Postavila se na náves, rozhlédla se okolo sebe a zmonitorovala okolí. Výsledkem tohoto pár-vteřinového průzkumu bylo, že městys Bezno disponuje dostatečnou zásobou pekařství, obuvi, obchody s oděvy či cukrárnami, ale květinku zcela postrádalo. Karty byly rozdány. Předvánoční rodinná rada se tedy usnesla na zahájení podnikání ve floristickém oboru a dosud květinami nepolíbená Viola Zeithamlová podporovaná svou sestrou během dvou následujících měsíců naplánovala a zhmotnila svůj sen v otevření historicky první květinky v této části Mladoboleslavského okresu. Že svou první kytici tvořila přímo před zraky nic netušícího zákazníka si dnes, v době orientované na dokonalost a na výkon, jen stěží dokážeme představit. Od doby těchto amatérských začátků již uplynulo mnoho času…

Svatební floristika hraje prim
Obchod kvítím jak svou prodejnu nazvala, prosperuje dál, nicméně ani v tomto bodu Viola neustrnula, v současné době představuje kamennou základnu jejího širokého působení. Stěžejním zdrojem současného podnikání se pro ní stala svatební florisitika, do jejíchž hlubin se odvážila ponořit po úspěšném absolvování MČR ve floristice Děčínská kotva, kde jakožto laik zazářila v konkurenci zvučných jmen, když obsadila 5 místo v disciplíně „Svatební kytice“.
Svou práci nemusí propagovat pomocí placené komerční reklamy, protože její reklamou je její tvorba. Nejen na vsi platí to, že všechny informace se posouvají dál rychlostí blesku, naštěstí toto pravidlo platí i v podnikání, kdy spokojený zákazník přinese další budoucí klienty. Touto periodickou řadou se Viola dostala k neuvěřitelnému počtu 130 svateb za rok. „Početný“ realizační tým ve složení tří rodinných příslušníků se však nezalekne dalšího sousta a čile spolupracuje s majiteli středočeských hradů a zámků. Konkrétně vypravuje svatby a spoluorganizuje akce na zámcích Lobeč, Loučeň, Houska či Stránov, Liblice atd. Konkrétní ochutnávku ze zámku Stránov můžete v tomto čísle vidět v Inspiraci zaměřené na svatby ve vintage stylu. I zde je patrné, že poctivá práce je nejlepší vizitkou a tak na základě své prezentace na různých akcích dostává Viola Zeithamlová nabídky ke spolupráci s filmovými ateliéry, českým rozhlasem nebo známým pořadem Receptář prima nápadů.
Samozřejmou podmínkou úspěšnosti podnikání je vzdělávání se v oboru. Průběžnou inspirací je náš časopis Floristika, kde nachází mnoho tipů a zároveň sleduje i kalendář tuzemských i zahraničních akcí, a mnohých se osobně účastní. Obzvlášť aktivním přínosem se ukázalo studium barevné typologie vizáže nevěst, které každá budoucí nevěsta oceňuje.

Od nápadu po realizaci
Kořením jejího podnikání je pořádání či spolupořádání různých společenských a sezónních akcí, jako je například každoroční vánoční vystava na Stránově
Nezalekne se však ani netypických výzev, mne osobně zaujalo slavnostní otevření rozhledny v Kadlíně (na rozhraní okresu Mladá Boleslav a Mělník), na kterém zorganizovala svatební obřad se specielní 19 metrovou kyticí, dlouhou jako rozhledna sama. Některými svými originálními počiny se dokonce zapsala do Guinessovy knihy rekordů.
Všechny tyto akce vyžadují naprostou logistickou přesnost a dokonalé zásobení. Veškerý požadovaný servis poskytuje firma Klia s. r. o., která podporuje své klienty mimo jiné prostřednictvím internetového obchodu, který Viole po všech stránkách vyhovuje. Samozřejmě veškerý sortiment Viola bedlivě sleduje a neustále prověřuje, některé druhy sezónních květin (Eustoma, Matthiola, Alstroemeria) se rozhodla nakupovat od přímých dodavatelů.

Závěrem
Jak jsem již zmínila na začátku tohoto článku, z obyčejné ženy s tvůrčím nadáním se léty a poctivou pílí stala Paní floristka, která mě učarovala svým osobním kouzlem a neskutečnou energií, kterou nevěnuje pouze svému podnikání, ale šíří ji i kolem sebe. A já jsem se tak z reportáže vracela s úsměvem v duši a vědomím, že když člověk svou práci opravdu miluje, přináší tím radost nejen sobě a předává ji i svému okolí.

V kostce:
• Vystudovala gymnázium a následně managerskou školu
• Již 15 let úspěšně vede svůj Obchod kvítím v městyse Bezno nedaleko Mladé Boleslavi
• Je lektorkou floristickým seminářů a kroužků, spolupracuje s filmovými ateliéry, českou televizí (pořad Receptář prima nápadů, pohádky, inscenace).
• Mnohokrát se úspěšně prezentovala tuzemských floristických soutěžích (několik dílčích prvenství získala na MČR ve floristice Děčínská kotva, v roce 2010 se stala absolutní seniorskou vítězkou na Brněnské růži, kde excelovala ve svatební floristice).
• Specializuje se na svatební floristiku

Text a foto Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down