Exotické, pestré, mnohotvárné, životaschopné a nápadné, tak by se daly popsat několika slovy broméliovité rostliny, které se v poslední letech těší velkéhmu zájmu veřejnosti. Oblibu si získaly především pro svoji jedinečnou stavbu těla a nápadité květenství. Z širokého sortimentu původních druhů bylo vyšlechtěno na desítky nových kultivarů rozmanitých tvarů, velikostí a barev. Díky své vysoké dekorativní hodnotě najdou uplatnění jak v bytových, tak i komerčních interiérech.
Rostlinná čeleď broméliovitých (Bromeliaceae) je mimořádně početná, zahrnuje přes 2750 druhů příslušejících do nejméně 52 rodů. Přirozený výskyt těchto vytrvalých bylin, zřídka menších stromků, je omezen na tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky, některé druhy nalezneme i v jižanských státech USA, jediný druh (Pitcairna feliciana) se vyskytuje v západní Africe. Pro čeleď jsou typické listy v růžicích, ať už přízemních nebo vrcholových, tyto růžice listů často pomáhají rostlině s hospodařením s vodou. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé, často zdužnatělé a kožovité, většinou uspořádané ve spirále, řidčeji dvouřadé, s listovými pochvami, někdy mohou být modifikovány i v trny. Čepele jsou nedělné, čárkovité, kopinaté až vejčité, na okraji celokrajné nebo často pilovitě zubaté. Kořenový systém rostlin této čeledi je silně redukován nebo chybí úplně.
Zástupci čeledě Broméliovitých jsou často jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy, které jsou uspořádány do květenství – jednoduché nebo složené klasy, laty či hlávky. Květy jsou podepřeny nápadnými listeny (hlavní dekorativní ozdoba rostliny), jejich barevnost má za úkol přilákat hmyz k opylení nenápadných květů. Plodem jsou šťavnaté bobule nebo tobolky, často barevně zbarvené.
Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 1/2010.