V posledních 40–50 letech došlo k historické anomálii v designu interiérů a jejich tvůrci zde nedávají žádný prostor rostlinám. Budují dokonce i zimní zahrady bez rostlin. Současně s tímto trendem ale vznikají různé národní i mezinárodní instituce, které prosazují ozeleňování interiérových prostorů (Plants for People, Green Plants for Green Buildings).
V Evropě byla vytvořena Evropská organizace pro interiérové rostliny, European Interiér Landscaping Organisation, EILO, která shromažďuje poznatky o vlivu rostlin na interiérové prostředí a na člověka. Slouží pro sdílení znalostí, zkušeností a inspirace pro bytové architekty, designéry a zahradníky. Vydává ve čtyřech jazykových mutacích (NL, EN, DE, FR) interiérový časopis Into Green, který je možné získat i v tištěné podobě.
Od 80. let minulého století se také rozvíjí nový socio-enviromentální obor, biofilie. Ta se dnes stává základní metodou živé architektury pro živou budoucnost (Living Architecture for Living Future). Zakladatelem a průkopníkem této architektury je Mezinárodní ústav pro živou budoucnost( International Living Future Institute, Seattle office, Portland office), který spolupracuje s Mezinárodním ústavem pro pohodové budovy ( International Well Building Institute, Washington). Oba ústavy vytvářejí, shromažďují, posuzují a rozšiřují projekty, které splňují kritéria biofilních exteriérů a interiérů a zpracovávají standardy pro biofilní interiéry, Mezinárodní ústav pro živou budoucnost propaguje moderní biofilní design na veřejnosti (výstavy, konference). V roce 2017 zakládá Cenu biofilního designu, která má být udělována nejlepším biofilním projektům a realizovaným dílům. Oba ústavy expandují již dnes do mnoha států, kde hledají své spolupracovníky.
Celý text článku v četně inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2018.