26.10.2017 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biofilní design veřejných interiérů

Dnešní architektura staví na čelné místo estetiku a funkčnost. Současný design se soustřeďuje na promyšlené a uvolněné využití prostoru, na jasné a čisté linie a na uspořádaný a elegantní vzhled věcí v interiéru. Filosofie biofilního designu a architektury klade hlavní důraz na racionální zajišťování celkové dobré pohody a zdraví lidí, kteří užívají interiér.

Tento prostor není tvořen jen materiály získanými z přírodních zdrojů, ale též samou přírodou, zejména rostlinami, rozptýleným i přímým světlem, vodními prvky, nerosty. Návrh jeho uspořádání není jen individuálním dílem architekta stavby, musí obsahovat i zásady zahradní tvorby, psychologie, fyziologie člověka. Protože člověk tráví čtyři pětiny svého života v interiéru a 85% jeho vjemů jsou vjemy zrakové, biofilní designér zajišťuje v interiéru příjemné ozelenění a uspořádání věcí a osvětlení tak, aby vnímání prostoru bylo pro člověka příjemné a účinně se podílelo na vytváření jeho dobré nálady.

 

Základní filosofie živé architektury

Uvedené aspekty biofilního designu v interiéru se v současné době stávají základní filosofií a metodou architektury živé budoucnosti (Living Future Architecture), živou architekturou (Living architecture). Zakladatelem a průkopníkem této architektury je Mezinárodní ústav pro živou budoucnost (International Living Future Institute, Seattle, USA), který spolupracuje s Mezinárodním ústavem pro pohodové budovy (International WELL Building Institute, Washington, USA).

Celý text článku včetně fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 5/2017.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down