18.10.2022 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Barva – základ umělecké tvorby  

Floristická tvorba je umělecký obor založený na estetickém vnímání. Jeho nedílnou součástí je práce s barvami, jejich vnímání, kombinace, symbolika, působení. Jak s barvami pracovat při aranžování květin se stalo nosným tématem odborného semináře určeného pro učitele středních zahradnických škol pořádaného na půdě Zahradnické fakulty MENDELU se sídlem v Lednici Svazem květinářů a floristů ČR.

Lektorem třídenního odborného semináře se stal vítěz Mistrovství v aranžování květin – Děčínská kotva, floristické soutěže Brněnská růže a absolvent Akademie für Naturgestaltung v rakouském Zwetllu Ing. Jan Milt. První den vzdělávací akce byl věnován teorii barev, vztahu světla a vnímání barevných tónů, kdy ideálním zdrojem světla je slunce. Na nákresu dvanáctidílného barevného kruhu se účastníci seznámili s postavením a vzájemným působením primárních, sekundárních a terciálních barev, jenž dohromady tvoří 12 základních barev – žlutou, červenou, modrou, zelenou, fialovou, oranžovou, žluto-oranžová, červeno-oranžová, červeno-fialová, modro-fialovou, modro-zelenou, žluto-zelenou. Chybějící růžová je zesvětlená červená a hnědá je naopak ztmavlá oranžová. V nauce o barvách Jan Milt seznámil účastníky semináře s několika rozlišovacími aspekty, podle kterých se dá skrze barevné kontrasty dosáhnout harmonie, patří mezi ně: kvalita, světlost, pestrost, psychologie, teplota a váha barvy, dále pak dojem vzdálenosti, barevné množství/proporce barev, podklad a textura barvy a kontrast barvy a nebarvy.

Druhý a třetí den patřil praktické části semináře. Po roztřídění nakoupených květin a rostlinného materiálu rostoucího v areálu Zahradnické fakulty podle barev přistoupili seminaristi k vlastnímu aranžování – volně vkládané nádoby a vázané kytice. Pro snazší intepretaci osvojených informací pracovali pouze se dvěma či třemi barvami zastoupených deseti až patnácti různými druhy květin/plodů/větví. Výběr a barevnost svého rostlinného materiálu, včetně nádoby, mohli konzultovat s lektorem. Všechna zhotovená floristická díla byla vystavena v aule Zahradnické fakulty a fotograficky zdokumentována pro následné využití ve výuce floristické tvorby.

Na následujících stránkách vám přinášíme první kolekci volně vkládaných nádob. Vzhledem k podzimnímu konání semináře, vám prezentované práce mohou být inspirací v tvorbě pro nadcházející období.

Konání seminářů Barvy a Použití barev finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství v rámci projektu Vzdělávání pedagogů středních škol 2021.

Fotografie kytic zhotovených v rámci semináře naleznete v tištěné verzi časopisu Profi Florista č. 5/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down