08.06.2010 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aranžujeme pro tatínky

Otec, tatínek či taťka – těmito slovy oslovujeme jednoho z rodičů, který v našem životě zaujímá výjimečné a nenahraditelné místo. Byl to právě on kdo nás držel za ruku při prvních krůčcích na tomto světě, učil střílet z praku, pouštět draky, jezdit na kole nebo vázat motýlka či kravatu, když jsme se vypravovali do tanečních. Přestože se role a úloha otce v našem životě mění v souvislosti s našimi potřebami, pro mnohé z nás zůstává navždy kamarádem, životním vzorem a oporou. Otcové si tak právem zaslouží stejné projevení úcty za svou jedinečnost a důležitost jaká se dostává každoročně matkám oslavou dne Svátku matek.

Den otců se slaví v mnoha zemí světa. První oslava tohoto svátku se konala ve Spojených státech amerických ve městečku Spokane ve státě Waschington 19. června 1910. Za vznikem tohoto svátku stála Sonore Smart Doddové, která byla po smrti své matky s pěti svými sourozenci vzorně vychovávána svým otcem. Při jednom z kázání v kostele, oslavující Den matek, ji přišlo velice líto, že obdobný svátek nemají i otcové, kdy by mohla vyjádřit své poděkování milovanému otci. Pro uctění památky svého výjimečného otce Henryho Jacksona Dodda jako Dne otců, tak určila Sonora červen, měsíc ve kterém se její otec narodil. V roce 1924 americký prezident Calvin Coolidge navrhl ustanovení Národního dne otců, prezident Lyndon Johnson prohlásil v roce v roce 1966 za společný den otců třetí neděli v červnu. Tento den rovněž převzala k oslavě otců řada dalších zemí. Výjimkou tvoří některé katolické země, např. Německo, kde se oslava koná čtyřicátý den po Velikonocích na den Nanebevzetí, nebo v Argentina, kde den otců připadá na svátek svatého Josefa.
Přestože u nás Den otců není oficiálně vyhlášeným svátkem, o jeho prosazení se více či méně úspěšně ucházejí někteří politici a občanská sdružení. Jedním z nich je například Síť mateřských center a Liga otevřených mužů, která prostřednictvím kampaně Táta dnes frčí propaguje hodnoty otcovství mezi rodiči a především ve společnosti. Vyjádřit poděkování otcům za jejich péči, výchovu a porozumění, které nám v průběhu roku poskytují však můžeme i bez oficiálního vyhlášení tohoto svátku.
Milou pozorností k oslavě Dne otců se mohou stát právě květiny, a to jak řezané, tak i hrnkové. Naskýtá se Vám tak další příležitost jak zvýšit prodej květin ve vašich obchodech. Protože Den otců u nás zatím není tak vžitým svátkem, jakým je třeba Den matek nebo Valentýn, je vhodné na jeho existenci upozornit zákazníky nápaditou dekorací ve výloze i interiéru obchodu.
Ke zhotovení několika vazeb a dekorací ke Dni mužů jsme požádali kreativní floristku Marii Mikanovou – vítězku Děčínské kotvy v juniorské kategorii v roce 2005, která se ve stejném roce umístila na druhém příčce v soutěži aranžování květin Viktoria Regia v Piešťanech. Floristické dovednosti a vědomosti rovněž obhájila na loňském mistrovství v aranžování květin v Děčíně, kde se umístila na druhém místě. Následující dekorace vznikly v prostorách floristické sekce Zahradnictví Mikan v Chrudimi.

Text a foto Arnošt Jílek Tvůrce dekorací Marie Mikanová

Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 3/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down