25.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aranžmá z jiřinek zkrášlí interiéru zámku v Lešné

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí na Vsetínsku zaplní kvetoucí jiřinky. Muzeum regionu Valašsko, které zámek spravuje, tam připravilo výstavu s názvem Jiřinka, potrvá od čtvrtka do neděle 1. října. ČTK to dnes sdělil mluvčí muzea Jiří Koňařík.

"Těšit se můžete na rozmanité druhy jiřinek od pěstitelů ze severní Moravy a Polska i úžasná aranžmá naší tradiční spolupracovnice Aleny Hegarové z Lešné," uvedla kurátorka výstavy Zdeňka Višinková. Lidé si budou moci projít všechny návštěvnické prostory zámku.

"Jiřinky pochází až z dalekého Mexika, kde je Aztékové podle historických pramenů uctívali jako bohy Slunce a používali v léčitelství i kuchyni. Do Evropy se pak dostaly v 18. století díky zámořským výpravám," uvedl mluvčí.

V Česku se květinám daří. "Naše klimatické podnebí jim naprosto vyhovuje, a proto nám mohou dělat na podzim takovou radost," uvedla Višinková.

Zámecký park

Renesanční zámek v Lešné vznikl přestavbou vodní tvrze v 16. století. Zámecký park má rozlohu přes sedm hektarů, založil jej rod Beesů v první polovině 19. století. Poté se o něj starali Kinští, kteří jej dosazovali domácími i exotickými dřevinami a zřídili zde bažantnici. Odborníci park hodnotí jako jeden z nejcennějších na Moravě. V roce 1945 stát rodový majetek Kinských zabavil.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down