Podzimní etapa zahradnické výstavy Flora Olomouc-Hortikomplex vzdala hold světově uznávanému zakladateli genetiky Gregorovi Johannovi Mendelovi. Ztvárnění hlavní expozice v pavilonu A odkazovalo na jeho působiště v augustiniánském klášteře v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky.
Podzimní etapa zahradnické výstavy Flora Olomouc-Hortikomplex se každoročně stává přehlídkou nejlepších výpěstků zeleniny a ovoce letošní sezóny. Výstava s podtitulem Plody otce genetika svým konceptem připomenula 200. výročí narození objevitele základních principů dědičnosti Gregora J. Mendela. Osobnost světového formátu se prolnula i do architektonického ztvárnění ústředního výstavního pavilonu A.
Dominantním prvkem hlavní expozice se stala sakrální gotická architektura, jenž odkazovala na světskou působnost Gregora J. Mendela, coby opata, v augustiniánském klášteře v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Autoři expozice, floristé, Pavla Švecová a Zdeněk Kupilík ve svém návrhu vycházeli z hlavního architektonického prvku církevní stavby – křížového typu klenb. Napříč celým prostorem se tak klenuly až pětimetrové oblouky bohatě osázené rostlinami. Expozice v centrální části výstavní plochy, stylizovaná do podoby průchozího šestihranolu, odkazovala na renesanční rozměr osobnosti Gregora J. Mendla, coby přírodovědce, genetika, botanika, matematika, meteorologa, pomologa či včelaře. Atmosféru středověké architektury ještě více umocnila stylizace vestavěné gotické kaple s vodním prvkem přizdobená květinami. Nápadité barevné nasvícení ještě více umocňovalo působnost celé expozice, návštěvníci výstavy tak nešetřili obdivem a chválou.
Více fotografií hlavní expozice instalované v pavilonu A naleznete v tištěné verzi časopisu Profi Florista č. 6/2022.