I k nám už pronikl svátek Halloweenu a s ním spojené oranžové dýně. Tento svátek slavili již staří Keltové a v Americe je dnes druhým nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem. U nás se střetává s tradicí Památky zesnulých (Dušiček). I tak je celá řada těch, kteří jej u nás slaví a i pro ně musíme nabídnout odpovídající dekorace.
I přes to, že Halloween je spojován především s USA, jeho původ je odlišný. Do Ameriky jej přivezli až v roce 1840 přistěhovalci ze Skotska a Irska. Milují jej hlavně děti, které se v maskách a převlecích strašidel a duchů vydávají po domech příbuzných a známých vyzdobených vyřezávanými dýněmi.
Ty se staly jakýmsi symbolem tohoto svátku. Vyřezané se používají ke ztvárnění obličeje či jako nádoba pro aranžmá. Do vydlabaných plodů dýně se vypichují živé květiny a rostliny. Podle jejich velikostí vznikají drobná aranžmá na stůl či vetší dekorace k umístění do firemních prostor, k výzdobě párty či ke vchodovým dveřím.
Odříznutím svrchní části plodu a jeho vydlabáním získáme prostor k umístění misky s pěnovou aranžovací hmotou. Do té následně vypichujeme zvolené sezónní rostliny, plody a zeleň. Místo zeleně lze do vyřezávaných dýní vložit svíčku a umístit před dům, na balkón či terasu. Vhodná je i kombinace sezazovaných rostlin v nádobách s ozdobnými dýněmi. Pro závěsy na dveře volíme spíše plody menších rozměrů a různé doplňky s halowenskou tématikou.
Text Helena Piková Foto Sondergruppe Azerca