S postupně se rozšiřující nabídkou ve velkoobchodech, novými trendy a šlechtěním nových kultivarů nacházejí trávy a traviny čím dál více své uplatnění ve floristické tvorbě. Mohly by se zdát obyčejné a nevýrazné, nicméně vhodnou kombinací s květinami nebo využitím druhů s dekorativním květenstvím, dodají výtvorům švih a dynamiku.
Kromě exotických, lze využít také trávy a traviny našich klimatických oblastí, které najdeme běžně v přírodě. Vždy je nezbytné důkladně zvážit, zda mají mít funkci pouze doplňkovou nebo poslouží svým habitem jako dominanta celé dekorace. Podle toho volíme jednotlivé druhy okrasné buď květenstvím, stébly nebo listy. V souvislosti s kompozicí lze trávy a traviny využít jak v přírodním stavu tak barvené.
Tráva nebo travina?
Za trávy bývají velmi často mylně označovány také traviny, přestože z botanického hlediska se jedná o několik různých čeledí. Pod pojem trávy patří pouze zástupci čeledi lipnicovitých – Poaceae. Ostatní druhy čeledí šáchorovitých – Cyperaceae a sítinovitých – Juncaceae jsou označovány jako traviny. Tyto tři čeledi s přibližně 13 000 druhy se řadí mezi největší.
Z nich je nejvýznamnější čeleď lipnicovitých, která čítá řádově 9 000 druhů rozšířených po celém světe v různých klimatických podmínkách. Zahrnuje trávy plané, často řazené mezi plevele, okrasné trávy, ale také užitkové rostliny jako jsou obilniny, luční a pícninářské trávy, rýži, cukrovou třtinu, tropické bambusy a kukuřici. Typickým rozlišovacím znakem čeledi lipnicovitých je stéblo, které bývá duté a členěné tzv. kolénky. Listy vyrůstají na bázi stébla někdy přímo ze stébla, květy tvoří květenství lata nebo lichoklasy.
Zvláštní podčeleď lipnicovitých – Poaceae tvoří bambusy. Narozdíl od ostatních trav mají bambusy dřevnatějící stébla s olistěnými větvemi. Stéblo nejprve dorůstá do určité výšky a následně se začíná větvit a vytvářet listy. Jelikož stébla bambusů nepodléhají druhotnému tloustnutí, vyrůstají už od báze v konečné tloušťce. Tato čeleď zaujímá přibližně 1 500 druhů.
Oproti tomu traviny z čeledí šáchorovitých a sítinovitých nemají stébla dutá, ale jsou vyplněna dření a chybějí na nich kolénka.
Okrasná hodnota
Okrasná hodnota trav i travin nespočívá pouze na jejich květenstvích a plodech. Pluchy lata a lichoklasů trav bývají zakončeny dlouhou peřitou nebo jednoduchou osinou, která dodává květenstvím specifický vzhled. Oproti tomu stěžejním okrasným prvkem u bambusů jsou právě jejich stébla, květy mají nenápadné. Barva bambusových stébel je běžně zelená, v rámci podčeledi je lze najít také v barvě žluté, hnědé nebo červené a nejsou výjimkou ani páskovaná nebo skvrnitá. U zástupců travin jako jsou šáchorovité, bývají oboupohlavné či jednopohlavné květy v květenstvích, zejména v kláscích, které vytvářejí složená květenství kružel, latu, hrozen nebo klas složený z klásků. Často bývají drobná, z hlediska okrasné hodnoty převažuje hodnota jejich listenů podpírajících květenství a listů.
Sklizeň a sušení
Pokud se místo pro zakoupení ve velkoobchodě rozhodneme pro vlastní pěstování nebo jen vlastní sklizeň v přírodě, je nezbytné dodržet několik zásad k získání optimálního materiálu. Trávy sklízíme ještě zelené s plně vyvinutým květenstvím, ideálně ve fázi metání před kvetením. Fáze kvetení je rozpoznatelná tehdy, když se začínají objevovat první tyčinky. Termín sklizně je zásadní pro uchování co nejdelší životnosti nasbíraného materiálu. U pozdě sklizených trav vypadávají jednotlivé obilky, může dojít i k rozpadu celého květenství.
Trávy sušíme v tmavé místnosti ve svazcích zavěšených květenstvím dolů za dostatečného přístupu vzduchu. Usušené trávy můžeme podle potřeby dobarvovat.
Text a foto Daniela Urešová
Více inspirativních fotografií k článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 5/2012