Svatební floristika je pomyslnou třešničkou na dortu. Prezentace svatebních dekorací patří k vyvrcholením každé prestižní floristické akce. Tvorba svatebních kytic/dekorací tak nemohla chybět na posledním ročníku mezinárodní floristické soutěže Alpe Adria CupÖsterreich Florist konané v rakouském Štýrském Hradci.

Soutěžícím byla dána volná ruka v jejich kreativitě, nebyli limitováni žádným stylem, tvarem, velikostí, floristickou technikou ani výběrem rostlinného materiálu, záleželo pouze na jejich řemeslné zručnosti a schopnosti zhmotnění svých představ/záměru. Výsledná díla lze přirovnat ke šperkařské práci, a přesto, že jsou náročná po stránce technické i časové na zhotovení, mohou vám být svým tvarem, provedením, konstrukčním zpracováním či kombinací květin inspirací ve vaší tvorbě pro nadcházející svatební sezónu.*

Obrazovou prezentaci svatebních kytic a dekorací, které se umístily v první desítce, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2021.

 

O průběhu velkolepé svatební show, která se v loňském roce konala v gotickém kostele Klarisek v historickém centru Bratislavy jsme Vás podrobně informovali v reportáži uveřejněné ve Floristice č. 4/2017.

Na následujících stránkách vám přinášíme ukázky svatebních kytic a dekorací hlavních protagonistů svatební show Ing. Michala Hauta a Bjӧrna Kroner-Saliéa.

Více inspirativních fotografií svatebních kytic a dekorací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2018.

 

Začínají letní dny a v prosluněných zahradách vše kvete a dozrávají první plody. Stromy a keře už jsou naplno oděny do zeleného hávu a vytváří dokonalou kulisu květnatým loukám.

Vzduch je prosycen vůní růží, jenž nás láká ven, do zahrad, parků, přírody kolem nás, pryč z příbytků a městského prostředí. V mé zahradě rostou letité jabloně, jež se staly mou letní inspirací. Představila jsme si pod nimi nevěstu s kyticí plnou léta, snoubence jenž si řeknou své vzájemné Ano pod širým nebem, v prostředí bezstarostného života a radosti. Za pomoci svých kolegů, kamarádů a známých jsem svoji představu ztvárnila v podobě stylizované svatby.

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2018.

Nedílnou součástí svatebního floristického servisu je květinová přízdoba vozidla nevěsty a ženicha. Stylem a barevností by měla ladit se svatební kyticí nevěsty a celkovou výzdobou svatebního dne.

Přízdoba vozidla může mít mnoho podob, od minimalistické výzdoby kapoty jednotlivými květy, přes opulentní vypichované dekorace ve tvaru srdce či snubních prstenů, až po romanticky působící květinové girlandy.

Ať už se vaši zákazníci rozhodnout pro jakoukoli variantu, na její realizaci můžete využit široké nabídky technických pomůcek a dekorativního materiálu firmy Florasis s. r. o., zatupující na českém a slovenském trhu společnost SMITHERS-OASIS®. Vybírat můžete z pestré nabídky aranžovacích podložek rozdílných velikostí a tvarů pro živé i umělé květiny, fixačních příchytek a lepicích materiálů. Dekoracím poskytují jak požadovanou stabilitu, tak prodlužují i jejich trvanlivost. V neposlední řadě rozšiřují možnosti kreativního ztvárnění dané dekorace.

Inspirací, jak je využít ve vaší tvorbě, vám mohou být fotografie svatebních dekorací vozidel uveřejněné v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018.

 

Společnost Florasis s. r. o. zastupující na Českém a Slovenském trhu značku produktů OASIS® se již řadu let aktivně podílí na zvyšování úrovně floristického oboru na domácí scéně. Několikrát do roka pořádá inspirativní semináře a workshopy, jenž jsou primárně určeny pro zaměstnance květinových obchodů.

Tématem květnového semináře se stala svatební floristika od A–Z. Lektorem vzdělávací akce byl jeden z našich předních odborníků na svatební floristku, mistr florista, Petr Kopáč. Problematice svatební foristiky se věnoval jak po stránce teoretické, tak především praktické. Formou názorných ukázek seznámil účastníky s používáním jednotlivých floristických technik a jejich vzájemným kombinováním při zhotovování svatebních kytic a dekorací. Úvodní část semináře byla věnována typologii nevěst, od které se následně odvíjí velikost a tvar samotné svatební kytice.

Text a foto: Arnošt Jílek

Celý text článku včetně inspirativních fotografií prací zhotovených v rámci svatebního semináře naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2018.

Růže ze šlechtitelské dílny Davida Austina jsou dnes celosvětové proslulé. Před sedmdesáti lety však byla odborná obec ke šlechtitelským cílům Davida Austina velice skeptická. Talentovaný šlechtitel a milovník růží, který letos slaví 90. narozeniny, se nenechal odradit a následoval svůj instinkt.

O tom, že to bylo správně rozhodnutí dnes vypovídají desítky odrůd zahradních růží, jež jsou pěstovány milovníky královny květin po celém světě. Každoročně je obohacován o nové odrůdy i sortiment řezaných růží. Stejně jako odrůdy zahradních růží vynikají zajímavým tvarem a stavbou květu v sytých či pastelových barevných tónech a příjemnou vůní.Pro svoji exkluzivitu zaujímají výsostné postavení zejména ve svatební floristice. Z nově vyšlechtěných odrůd vám představujeme ´Beatrice´a ´Tess´.

 

Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 4/2016.

Součástí květinové dekorace svatebního obřadu jsou podložky na prstýnky. Mohou být rozličných podob (např. polštářek, tácek, list, plát kůry), tvarů a zhotovené z různých materiálů. Osobitým ztvárněním mohou odrážet charakter novomanželů, jejich profese, zájmy apod.

Látkové polštářky

Nejčastější formou podložky na prstýnky je přízdoba  látkového polštářku, který vyrobíme nebo ho dodá nevěsta. Pokud nejsme nikterak omezeny, můžeme pomocí lepidla fixovat přízdoby přímo na povrch polštářku. V opačném případě je vhodné polštářek nejdříve ovinout např. stuhou, textilií (satén, organza apod.), na kterou následně lepíme zvolený rostlinný a dekorační materiál (květy, listy, perličky atd.)

Text: Petr Kopáč

Foto: autor a archiv redakce

Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2016.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down