Unikátní výstava v Botanické zahradě hlavního města Prahy vás od 11.–22. 9. zavede do období času hojnosti a oslav podzimní sklizně tak, jak jej kdysi zažívali majitelé trojského zámku, ale i obyvatelé na hospodářských usedlostech zdejšího panství, které se rozkládalo v údolí Vltavy a ve svazích nad řekou, kde se také dodnes pěstuje réva ve vinici sv. Kláry.

V expozicích zahrady budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do období podzimní sklizně plodů a hojnosti květů, které pod vedením floristy Slávka Rabušice a jeho kolegů naaranžují zahradníci a pracovníci z botanické zahrady a z českých hradů a zámků v rámci celostátního semináře aranžování květin.

Zahradu zaplaví tisíce květů a plodů v tradičních i nadčasových aranžmá, která vás přenesou nejen do života a času sklizně na panském dvoře, viničním domku nebo selské usedlosti, ale i přímo na venkovskou svatební hostinu či do hojně vyzdobené barokní kaple sv. Kláry, kde spatříte pompézní barokní kytice přesně tak, jako Klára Bernardina z Maltzanu, manželka tehdejšího majitele trojského panství nebo barokní malíři na přelomu 17. a 18. století. Současně vám představíme i volné techniky a některé další styly aranžování květin, zejména pak elegantní variace na umění Dálného východu – Číny a Japonska, všeobecně známé pod názvem ikebana, které jsou jedinečným završením této výstavy.

Přijďte si k nám užít živou krásu květů a sušených plodů v kontextu dějin aranžování květin a současných trendů ve floristice.

Více informací o akci na: www.botanicka.cz*

Interiérová dekorace do nádoby, aranžovaná sušenými, dřevitými, preparovanými či jinak upravenými rostlinami nebo jejich částmi – tak znělo zadání jedné ze soutěžních disciplín na 23. ročníku mezinárodní floristické soutěže Brněnské růže.

Úkolem soutěžících bylo zhotovit v časovém limitu 90 minut dekoraci do interiéru bez použití živých či umělých rostlin. Předmětem hodnocení se stalo vytvořené aranžmá včetně nádoby jako jeden celek. Povrchově upravenou nádobu mohli mít soutěžící připravenou předem. Použití dekorativních materiálů nebylo nijak limitováno, hotové dílo však nesmělo pozbývat charakter výrobku ze sušených a dřevitých rostlin. Velikost, hotového díla byla omezena jeho průchodností pokojovými dveřmi běžných rozměrů.

Prezentaci interiérových dekorací, které se v kategorii senior umístily v první desítce naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2021.

Vánoce jsou jedny z nejdéle trvajících svátků v roce, začínají Adventem, obdobím čtyř neděl před Štědrým dnem a končí svátkem Tří králů 6. ledna. Jedním z hlavních požadavků na vánoční dekorace se tak stává trvanlivost.

Do popředí zájmu se čím dál více dostávají vánoční dekorace zhotovené ze sušených a preparovaných rostlin, jejich květů a plodů. Díky novým technologiím je druhová pestrost sušeného rostlinného materiálu natolik rozmanitá, že uspokojí požadavky i toho nejnáročnějšího zákazníka. Záleží pouze na tvůrčí invenci a dovednostech daného floristy. Práce se sušinou však klade vysoké nároky na estetické i technické provedení, vyžaduje pečlivost a v nemalé míře smysl pro detail.

Celý text článku včetně inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2020.

Jedním z požadavků na adventní a vánoční dekorace je trvanlivost. Do popředí zájmu se tak při tvorbě adventních věnců, vánočních parterů a svícnů atd. dostávají sušené a umělé květiny. Díky novým výrobním technologiím a materiálům působí velice věrohodně. V kombinaci s přírodním materiálem a dekorativními přízdobami tak nachází ve vánoční floristice široké možnosti uplatnění.

Jednou z firem zaměřenou na výrobu, dovoz a prodej sušených, stabilizovaných a umělých květin a dekorací je v České republice společnost CANEA. Na svých pobočkách v Praze a Ostravě nabízí v každé oblasti zmiňovaného segmentu nepřeberné množství produktů v pestré druhové, velikostní i barevné škále. Kromě prodejní činnosti se společnost věnuje i vzdělávacím aktivitám. Každoročně pořádá inspirativní semináře, prostřednictvím kterých seznamuje své zákazníky nejenom s aktuálním sortimentem nabízeného zboží, ale formou názorných ukázek, i se způsoby jeho použití ve floristické tvorbě.

Celý text článku, včetně inspirativních fotografií, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2019.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down