Za nejkrásnější ples letošní sezóny lze bez nadsázky považovat 77. ročník Zahradnického plesu, který se konal v reprezentativních prostorách novorenesančního paláce Žofín na pražském Slovenském ostrově. Téma letošní květinové výzdoby bylo inspirováno předjarním termínem konání plesu. První jarní den tak prostřednictvím jarně laděné výzdoby začal v pražské metropoli o několik dní dříve.

Novorenesanční palác Žofín patří k architektonickým skvostům Prahy. Konají se zde významná společenská setkání, kongresy, koncerty a plesy. Jedním z nich je s dlouholetou tradicí i zahradnický ples proslulý opulentní květinovou výzdobou. Autorkou letošní květinové výzdoby se opět po roce stala Ing. Miroslava Hliboká-Šeberová, majitelka firmy Florentina Praha zabývající se zahradnickým a floristickými službami. Ve spolupráci se zahradním architektem Ing. Petrem Hodonickým, Ph.D. navrhla květinovou výzdobu, která svou stylizací a barevností měla navodit atmosféru nadcházejícího jara. Na ztělesnění iluze nadcházejícího jarního období bylo použito přes 3000 kusů řezaných květin, z toho například 250 impozantních hvězdníků, 300 omamných lilií a přes 1500 ekvádorských růží.

Celý text článku včetně fotografií květinové výzdoby plesu naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2019.

 

V loňském roce se Česká republika stala hostující zemí mezinárodního kongresu asociace zahradnických center (IGCA – International Garden Center Association). V pořadí již 60. ročníku se zúčastnilo na 170 členů z 16 zemí pěti kontinentů. Organizátorem, velice pozitivně hodnocené akce, bylo Sdružení zahradnických center.

Mezinárodní asociace zahradních center je odbornou platformou pro výměnu informací, poznatků a benefitů mezi nezávislými maloobchodními prodejci zahradnického zboží. Svojí činností cíleně přispívá ke kontinuálnímu zlepšování úrovně zahradnických center v celosvětovém měřítku. Jednou z aktivit k dosažení tohoto cíle, je pořádání mezinárodního kongresu, který se každoročně stává pro členy asociace cenným zdrojem informací. Česká republika byla zvolena jako první z postkomunistických zemí k pořádní kongresu. Samotné organizace akce se na vysoké profesionální úrovni zhostilo Sdružení zahradnických center. V rámci odborného programu měli účastníci kongresu možnost se seznámit s úrovní našich zahradních center (např. Zahradnictví Dvořák a syn s. r. o. Teplice, Chládek zahradnické centrum s. r. o. Praha), produkcí školkařských výpěstků (Arboeko s. r. o.), zásilkovým prodejem zahradních rostlin (Starkl zahradník s. r. o., Čáslav), či výrobou pěstebních nádob (Plastia s. r. o.).

Celý text článku, včetně obrazové reportáže, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 2/2019.

 

Novorenesanční palác Žofín na pražském Slovanském ostrově se 5. února stal místem konání 17. ročníku Agrárního plesu.

Mezi významné čestné hosty, kteří ples navštívili, patřil jmenovitě například Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR, Jiří Milek, ministr zemědělství ČR, Jaroslav Faltýnek, předseda Zemědělského výboru PSP ČR a mnoho dalších, jako byli senátoři a poslanci, představitelé státních institucí, zástupci podnikatelské a akademické sféry, diplomatického sboru, společností, svazů a dalších organizací z domova i ze zahraničí, včetně jejich vzácného doprovodu.

Květinovou výzdobu palácových prostor zajistil Svaz květinářů a floristů České republiky. Návrhu a realizace květinové výzdoby, stylově laděné k tématickému zaměření plesu, se ujaly zkušené floristky, Jarmila a Petra Rejpalovy z pražské firmy Floraservis. Ústřední květinovou dekoraci velkého sálu tvořily vysoké sloupy ze suchých travin, lnu, čiroku a snopků obilí dozdobené květy Gerbera, Chrysanthemum. Ve stejném stylu byla laděna i výzdoba hlavního schodiště. Atmosféru venkova/zemědělství zde navozovaly snopy obilí a čiroku společně se zářivými květy Helianthus. Ve všech tanečních sálech zdobily stoly pestrobarevné květy Primula z produkce firmy Azalea Chlumec vypěstované pod značkou Česká květina. Květinovou výzdobu doplňovaly výpěstky členů Ovocnářská unie ČR, Zelinářská unie ČR a Lnářského svazu ČR.

Fotografie květinové výzdoby Agrárního plesu  naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 2/2018.

 

Novorenesanční prostory paláce Žofín na pražském Slovanském ostrově se koncem února proměnily v kvetoucí zahradu. Květinová výzdoba 76. ročníku reprezentativního Zahradnického plesu v sobě snoubila historický odkaz zahradnického oboru s výdobytky současné doby. Podle zahraničních zdrojů svým pojetím a opulentností dokonce předčila květinovou výzdobu předních evropských společenských akcí letošní plesové sezóny.

Květinová výzdoba letošního ročníku Zahradnického plesu se konala pod taktovkou Ing. Miroslavy Hliboké-Šeborové, majitelky firmy Florentina Praha poskytující zahradnické služby a floristický servis. Ve spolupráci se zahradním architektem Ing. Petrem Hodonickým, Ph.D., vycházela při návrzích květinových dekorací jak se samotného poslání, tak i historie pořádání zahradnického plesu napříč 19. století. Květinové dekorace se staly snoubením zahradnického oboru s floristickým. Ukázkou pěstitelské píle v podobě vypěstovaných řezaných a hrnkových rostlin (zastoupených i českou produkcí) a tvůrčí kreativity talentovaných floristů.

Celý text článku včetně fotografií zachycujících květinovou výzdobu plesu naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 3/2018.

Zlatým hřebem plesové sezóny na pražském Slovanském ostrově se každoročně stává reprezentační zahradnický ples. Nádherné novorenesanční prostory paláce Žofín, opulentní květinová výzdoba, strhující květinová show a bohatý kulturní program se pro účastníky plesu stávají nezapomenutelnými zážitky.

Skalními patrioty a hlavními organizátoři zahradnického plesu  je společnost Jiří Chládek – Zahradnické centrum a Otakar Chládek – Sadovnický a zahradnický servis. Ve spolupráci se Sdružením zahradnických center, NKL Žofín s. r. o. a za podpory českých zahradnických firem pořádaly 5. února již 74. ročník této hojně navštěvované společenské akce. Tvůrci květinové výzdoby se letos nechali inspirovat povětrnostními živly – projevy počasí, a to ve všech jeho podobách – sněhem zaváté krajiny, přes nebe zalité červánky až po běsnící tornáda a blesky. Mezi nejpůsobivější přírodní jevy počasí patří bezesporu duha, ne náhodou se tak stala předlohou ústřední květinové dekorace hlavního schodiště. Dokonalou iluzi dešťových kapek, na jejichž pozadí je duha viditelná, navodily stovky navázaných květů Cymbidium zavěšených v prostoru. Primátorský salónek poctila svou návštěvou Ledová královna.  Oděná do šatů z bílých květů Chrysanthemum, Gypsophila,  Cytisus a Asparagus se stala ústředním květinovým aranžmá. Stejné  květiny doplněné Dianthus a Hydrangea byly použity na zhotovení stolních a okenních dekorací. Ve spojení s papírovými kulisami, ztělesňovaly horské velikány – Mont Blanc, K2, Anapurna atd.

 

Celý text článku a více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2016.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down